Volt cég, amely egyhetes munkáért kapott csaknem egymilliárdot.
A (sport)beruházásokat preferáló gigantikus év végi pénzosztáson túl a kormánnyal kapcsolatban álló vállalkozóknak, ügyvédi irodáknak, szakértőknek is csurrant-cseppent néhány tíz-, illetve százmillió decemberben – derült ki a Miniszterelnökség frissen közzétett szerződéseiből.
Három hónappal és 2,1 milliárd forinttal megtoldották például az ÉSZ-KER és az SBGK ügyvédi iroda – tavaly februárban eredetileg december 31-ig és 1,4 milliárd forintra kötött – keretmegállapodását a bonyolult „a mindenkor hatályos jogszabályok szerinti, az államháztartás alrendszereiből származó pénzeszközök felhasználásával történő közbeszerzési eljárások, illetve szerződések felügyeletét ellátó szerv tevékenységét segítő, a mindenkor hatályos jogszabályok alapján fennálló feladataihoz kapcsolódó közbeszerzési és jogi szakértői tanácsadás” írásbeli konzultációs faladataira. A konzorciumnak amúgy ez már sokadik, sokmilliárdos miniszterelnökségi megbízása. A felívelését tíz éve a még Lázár János vezette Hódmezővásárhely megbízásaival kezdő ÉSZ-KER többségi tulajdonosán, Kárpáti Péter Györgyön keresztül Garancsi Istvánnal és Tiborcz Istvánnal is kapcsolatba hozható, az SBGK Ügyvédi Iroda pedig a frissen a Fidesz erzsébetvárosi választókerületi elnökévé kinevezett (amúgy kerületi alpolgármester) Bajkai István, kormányzati milliárdokkal szólóban is vastagon kitömött irodája.
986 millió forint – 14 millió híján 1 milliárd – jutott a propagandaminisztériumot vezető Rogán Antal szomszédjaként elhíresült Csetényi Csaba Network 360 reklámügynökségének is. Ez persze aprópénz az ügynökség ősszel (részben Csertényi másik érdekeltségével, az Affiliate Kft.-vel közösen) elnyert közel 6 milliárdos megbízásához képest, de hozzátartozik, hogy mindössze 1 heti munkáról szólt a szerződés. Bár a feladat – grafikai tervezés és nyomdai termékek előállítása – nincs részletezve, könnyen lehet, hogy a múlt héten kiküldött Orbán levelet öntötte ennyiért formába a cég.
Három hétre szerződött – igaz „csak” 22,6 millió forintért – a Miniszterelnökség a Horváth és társa ügyvédi irodával. A korábban az NFM-től és az NGM-től is többmilliárdos megbízásokat kapó irodának ennyiért „az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény 5. § (1) bekezdésében foglalt jogi szolgáltatásokat” kellett nyújtania.
(Cikkünk korábbi változatában tévesen állítottuk, hogy a Fidesz „hoppmestereként” emlegetett, a párt rendezvényeit több mint egy évtizede szervező Varga Szilviát és egy másik vállalkozót, Fritcsi Andreát 650 millió forintért bízta meg a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága a „2017 a külhoni magyar családi vállalkozások éve" program kommunikációjához kapcsolódó PR és kommunikációs tanácsadásért. A tévedésért elnézést kérünk.)