Független szakértőnek állítja be a Fidesz az általa finanszírozott Alapjogokért Központ vezetőjét a párt honlapjának angol nyelvű szekciójában. A jogállamiság állapota ügyében lefolyt brüsszeli meghallgatásról egyedül az ő álláspontját ismerteti.
Külföldi, csak kapkodja a fejét, mi történik Magyarországon és Magyarországgal? Szeretne eligazodni a történések gubancos szövevényében? Gond egy szál se, a Fidesz EPP-frakciós honlapjának angol nyelvű szekciója segít, ahol csak tud. "A Magyarország-vita a szuverenitásról szól, nem a demokráciáról, mondja az emberi jogi szakértő" ez a címe a 2017. december 7-i LIBE bizottság előtti meghallgatásról szóló anyagnak. Már az is vicces, hogy az Alapjogokért Központ vezetőjét, Szánthó Miklóst emberi jogi szakértőnek nevezi a cikk – annak a szervezetnek a vezetőjét, amelyet a Fidesz finanszíroz, és amely minden esetben teljes mellszélességgel védi a kormány álláspontját. Olyan ez, mint amikor ifj. Lomnici Zoltán a köztévében simán csak alkotmányjogászként "szakért", és azt már nem írják ki, hogy amúgy a CÖF szóvivője is.
"A Magyarországról szóló Európai Parlamenti meghallgatás éles kérdéseket hozott felszínre az uniós és tagállami hatáskörök eldöntetlenségéről, mondja el véleményét az egyik vezető magyar agytröszt feje." Igazából ezeket a kérdéseket Szánthó rángatta elő a civil- és CEU-törvénnyel és a magyar jogállamiság állapotával kapcsolatos meghallgatáson. A cikk ezután végigveszi Szánthó felszólalásának állításait, az ellenérvekről, amelyek akár ott a Parlement üléstermében is elhangzottak, vagy akár a nem kormánypárti magyar szakértők megszólalásainak főbb elemeiről egy szó sem esik.
Szánthó azt is elmondja, hogy Magyarországgal szemben nincs kiemelkedően sok kötelezettségszegési eljárás, a mennyiségi mutató szerint a középmezőnyben foglalunk helyet – ez a kormány által sokszor hangoztatott érv amúgy agyoncsapja azt a másikat, hogy az EU kifejezetten pikkel a Fideszre, és folyamatosan azt keresi, hogy köthet belénk.
Ha a vita Szánthó szerint a nemzeti szuverenitás és az európai értékek valódi jelentéséről folyna, sokkal konstruktívabb lenne, mint a "jelenlegi politikai és technikai vita jogi álarc mögé rejtve" – hát ennyit tudhatunk meg a Fidesz angol nyelvű cikkéből.