A német Die Welt a visegrádi négyek és Ausztria kapcsolatával összefüggésben foglalkozott pénteken Magyarországgal.
Orbán Viktor magyar és Sebastian Kurz osztrák kormányfő jól megértik egymást, például a menekültpolitikában, és "így egy hatalmi tömb is kialakulhat", de a kapcsolatot bizalmatlanság terheli, azért is, mert Ausztria szoros kapcsolatban van Németországgal - írta Boris Kálnoky a Die Welt Mit gondolsz, mennyire megbízható Sebastian Kurz? című beszámolójában.
Szerinte a visegrádi csoport fővárosaiban nemcsak emberi, hanem tartalmi okok miatt is lelkesedéssel fogadták az osztrák fordulatot. Az öt kormány érdekei és a korábbi konfliktusok feloldódása jó alapot biztosít az együttműködéshez. Azonban az uniós integráció további mélyítésével kapcsolatban súrlódások lehetnek – tette hozzá.
Az írás kiemelte, hogy a visegrádi országok nem akarnak befogadni menekülteket, Ausztriának viszont erős nyomásnak kitett célországként a menekültek elosztása az érdeke, ami viszont a kelet-európaiak szempontjából több EU-s integrációt és a nemzetállamok kompetenciáinak gyengülését jelenti.
Ausztria és Németország szoros kapcsolata révén elképzelhetőnek tűnik, hogy "Kurzot végül meg lehetne nyerni az erősebben integrált EU ügyének, ha Németország ezt akarja" – tette hozzá Boris Kálnoky.
A visegrádi országok Béccsel szembeni bizalmatlanságának történelmi okai is vannak – tette hozzá a Die Welt szerzője, felidézve a Habsburg-ház uralkodóinak tevékenységét, illetve a Habsburgok elleni szabadságharcokat.
Ennek a történelmi, kollektív emlékezetnek szerinte van egy aktuális dimenziója is.
Orbán Viktor a környezetéből származó értesülések szerint a legutóbbi időkig "német provinciának" tartotta Ausztriát, és mint régen, úgy most is az a kérdést teszik fel (a visegrádi országok), hogy meg lehet-e bízni Ausztriában.