Hétfőn kezdi az aláírásgyűjtést a civilellenes törvény visszavonását célzó népszavazásért a Momentum. A párt a mozgósítást és saját országos hálózatának tesztelését is fontosnak tartja a gyűjtés során. Civil szervezetek még nem, de a Fodor Gábor vezette Liberálisok már csatlakoztak hozzájuk.
A kérdés, amiben indul a gyűjtés, úgy hangzik, hogy:
Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló 2017. évi LXXVI. törvényt?
Eddig többen vannak az ellen, hogy ebben a kérdésben legyen referendum, mint mellette, ezzel kapcsolatban egy pénteki beszélgetésen Fekete-Győr András pártelnök úgy fogalmazott, déjà vu érzése van, ugyanis a Nolimpia-kampány előtt is többen mondták azt, hogy ebben a témában nem lehet sikert elérni, senkit nem fog érdekelni, rossz a kérdés is.
A civiles népszavazást a Momentum a hatalommal szembeni kiállásként értelmezi, és bár a civilek nem segítenek nekik az aláírásgyűjtésben – ők inkább nemzetközi fórumokra és az Alkotmánybíróságra viszik az ügyet – a Momentumnak ott a lehetősége, hogy utcára vigye az embereket.
“Ha politikusként nem tennénk semmit, akkor akár ki is mondhatnánk, hogy győzött Orbán Viktor”
– hangzott el a beszélgetésen. A népszavazás elleni érv az is, hogy ha a közbeszéd tárgya lesz a civil szféra, az csak muníciót ad a Fidesznek, hogy még erősebben sorosozzon, de a Momentumnál erre azt mondták, a Fidesz így is, úgy is riogat Soros Györggyel.
A pártnál arra számítanak, hogy sikerül átfordítani a közhangulatot, és az emberek tömegével írják alá az íveket. A Momentum teljes gépezete (1600 tag, aktivisták toborzása, Budapesten 25 helyszín, országosan összesen 60, “Állj ki a civilekért” feliratú pult) gyűjt majd, ahogy elmondták, ez az országos hálózat főpróbája is a kampányidőszak előtt. Azt remélik, hogy nem csak a civilek melletti kiállás lesz ez az aláírás, hanem “ezzel a népszavazással be is lehet mutatni a Fidesznek az előző hét évért”, a rendszerellenesség szimbóluma lehet a mostani referendum.
A megbélyegzett civil szervezetekkel is folyamatosak az egyeztetések, valamint a pártokkal is, a Fodor Gábor vezette Liberálisok már jelezték is, támogatják az akciót, a többi pártnak a hétfő déli induláskor jelzik majd, ha egyetértenek, gyűjthetik a szignókat ők is. Mivel a Momentum már megnevezte 106 egyéni jelöltjét a választókörzetekben, feléjük elvárt kvóta is van, hogy mennyi aláírást kell szállítaniuk. Ha a gyűjtésre adott 120 nap után nem lesz meg a szükséges 200 ezer aláírás országosan, a pártban akkor sem hiszik, hogy idő előtt elbukták volna a 2018-as választást. “Muszáj kockáztatnunk. Benne van a bukás lehetősége ebben az akcióban, de mi hiszünk a sikerben” – mondta a pártelnök.
Azt Fekete-Győr András is elismerte, ez az eddigi legnehezebb kérdés, amit népszavazásig akarnak vinni, de szerinte még így is nyertes helyzetben vannak, mert készülnek a kampányra, és kiállnak egy számukra fontos ügy mellett is. “Erőt kell demonstrálnunk.”