2017. november. 16. 12:34 hvg.hu Utolsó frissítés: 2017. november. 16. 12:56 Itthon

Egy önkormányzat kicselezte az iskolák államosítását

A főváros XIII. kerülete egész egyszerűen társasházzá alakította négy iskoláját, ami így nem került állami fenntartásba.

A szocialista vezetésű XIII. kerületi önkormányzat tavaly döntött úgy, hogy nem szeretné az összes, iskolához tartozó vagyonát átadni az államnak, így négy iskolát társasházzá nyilvánítottak, ezzel megmentve az uszodákat és tornatermeket. A parlament év elején vette el az iskolák működtetését az önkormányzatoktól, az a Klikhez került. Az egyházakkal és az alapítványi fenntartású iskolákkal kivételt tett a kormány.

Az Index most azt írja, a kerület társasházas cselét vitatta az állam, a fővárosi kormányhivatal meg is támadta a bíróságon, az önkormányzati törvény alapján úgynevezett törvényességi felhívást terjesztett elő az angyalföldi határozattal kapcsolatban. A kormányhivatal azt állította, hogy a kerület határozata jogsértő, mert az önkormányzat túllépett a nemzeti vagyonról szóló törvény és az önkormányzati törvény által meghatározott gazdálkodási kereteken, amikor a Csata Utcai Általános Iskola, a Németh László Gimnázium és Tanuszoda, a Herman Ottó Tagiskola és Tanuszoda és a Prizma EGYMI ingatlanjainak társasházzá alakításáról határozott.

A bíróság most azonban kimondta, a kormányhivatal keresete nem alapos, ezért azt elutasította, megállapítva, hogy a képviselő-testület határozata jogszerű volt. Ezzel pedig az önkormányzatnál maradhat a Németh László Gimnáziumban az önálló épületben lévő tanuszoda, a Herman Ottó Tagiskolában a szintén önálló épületben lévő tanuszoda, a Csata utcai Általános iskolában a Sportcsarnok épülete és a Prizma Váci úti épületében lévő, önálló bejárattal és házszámozással rendelkező épületrész.

Az önkormányzati előterjesztés indoka az volt, hogy „az önkormányzati ingatlanvagyon védelme érdekében a négy oktatási intézmény esetében az iskolának otthont adó ingatlan társasházzá alakításával lehetséges elérni azt, hogy kizárólag és kifejezetten csak a köznevelési feladatot ellátó ingatlanrészek kerüljenek átadásra; ezen iskolák esetében ugyanis egyes ingatlanrészek nem közoktatási, közművelődési funkciót töltenek, be így azok átadása nem szükséges”, a bíróság szerint ez helyes volt.

Hirdetés