Egy bretagne-i kisvárosban lévő, Szent II. János Pál volt pápát ábrázoló szoborról eltávolítandó kereszt befogadására tett javaslatot Borbély Lénárd csepeli polgármesternek írt levelében Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke.
“Mindenszentek Napján írom levelem, amelyben arra kérlek, hogy a Képviselő-testülettel közösen, működjünk együtt egy, önazonosságunkat felvállaló és annak megtartását elősegítő, szimbolikus, de nagyon is hétköznapi ügyben” – így kezdődik Németh Szilárd Fidesz-alelnök levele.
A parlamenti képviselő, Csepel korábbi polgármestere megemlíti, “a francia Államtanács – egy 1905-ben elfogadott, az állam és az egyház szétválasztásáról szóló törvényre hivatkozva – úgy határozott, hogy egy bretagne-i kisváros, Ploërmel főterén álló Szent II. János Pál szobráról a keresztet el kell távolítani”.
Németh emlékeztetett rá, hogy a reformáció 500. születésnapján Orbán Viktor miniszterelnök úgy fogalmazott: „Magyarországnak a keresztényellenes, internacionalista erők kormányzása után egy keresztény értékeket követni igyekvő kormányzásra van szüksége.”
“Mindkét álláspont ismeretében javaslom, hogy Csepel fogadja be, és őrizze meg a Szentatya szobráról leverni kívánt keresztet, mindaddig, amíg Franciaország a jakobinus kormányzás és az önfeladás útján halad!” – olvasható a levélben, amelyet a Fidesz alelnöke a Facebook-oldalán megosztott.
A nemzetközi sajtó is beszámolt arról, hogy a francia államtanács, az ország legfőbb közigazgatási bírói szerve egy évtizedes harc után döntött a vallási szimbólum eltávolításáról, amelyre a városnak hat hónapott adott. A 7 és fél meter magas szobor imádkozás közben ábrázolja a volt pápát egy boltív alatt, melyen a kereszt található.
Szent II. János Pál szülőhazája, Lengyelország és Franciaország között diplomáciai vitát kavart az ügy. A varsói kormány fogadkozott, hogy megmenti a szobrot. Beata Szydlo lengyel miniszterelnök felajánlotta, hogy új otthont ad az alkotásnak.
Ploërmel polgármestere, Patrick Le Diffon is előállt a Franciaországban nagy vihart kavart vita megoldási javaslatával. A szobornak otthont adó állami területet magánkézbe adná, így megkerülné a problémát – írta a The Telegraph londoni lap.