Megvan a CEU amerikai lába, kampusza, így most már a kormány térfelén a labda: aláírni New Yorkkal az egyezményt.
Bejelentést tett a CEU, azt, amit már korábban lehetett sejteni: megvan a megállapodás a New York állami Bard College-dzsal, ez az intézmény lesz a CEU amerikai "lába", kampusza, így nagyon úgy néz ki, a CEU-törvény ilyen irányú követelményeit ki tudja pipálni az intézmény.
A CEU úgy fogalmaz a tárgyalások kapcsán, korábban "szándékosan tartózkodott a nyilatkozatoktól", hogy elősegítse a tárgyalások sikerét.
Nem így a kormány: Kormányinfón Kovács Zoltán és Lázár János is arra utalt, a CEU a háttérből arra bujtogatja New York államot, hogy ne akarjon megegyezni a kormánnyal. Úgy fest, ez nem volt igaz.
A CEU nem vesz részt a tárgyalásokon, arról értesült azonban, hogy azok "megteremtették a megegyezés alapját" - olvasható a közleményben. Kiemelték: várják, hogy a kormány aláírja, és a parlament ratifikálja a New York állammal kötendő megállapodást, amely lehetővé teszi, hogy a CEU tovább működjön Budapesten, ami mindig is az intézmény célja volt.
A felsőoktatási törvény áprilisban elfogadott módosítása arról rendelkezik, hogy a jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik. A külföldi felsőoktatási intézménynek a székhely szerinti országban működő, államilag elismert felsőoktatási intézménynek kell lennie. Az itt folytatni kívánt képzésnek és oklevélnek államilag elismert felsőfokú fokozatot adó képzésnek kell minősülnie.