11-ből 10 helyen találtak azbesztet a ligetvédők által megrendelt vizsgálatok idején a szakértők a Városligetben. Több helyen porlódó azbesztet is találtak, amely káros az egészségre. A cég csak védőruhában javasolja a belépést az érintett területekre, a bontás végző munkások, a helyszínen lévő biztonsági őrök és az ott demonstráló ligetvédők viszont semmi ilyennel nem rendelkeznek.
11 mintavételi helyből 10-ben kimutatható azbeszt a ligetvédők által megrendelt vizsgálat eredményei szerint. Mind a Városliget Zrt. által elvégzett bontások helyszínein talált törmelékből származott. Az itt talált azbeszt nem a leghalálosabb, "a legjelentősebb egészségügyi kockázatot okozó, magas azbeszttartalmú porlódó anyag", de "a területre történő belépés vagy egyéb munkafolyamat végzése a felszíni azbesztmentesítés elvégzéséig nem javasolt". Aki pedig belép, csak védőöltezetben kéne mindezt megtennie.
Mindez kérdéseket vet fel az ott, a törmelék közvetlen közelében tüntető ligetvédők egészségére nézvést éppúgy, mint az ott lévő, védőruha nélkül dolgozó biztonsági őrök, és korábban a bontást végző munkásokéra. A törmelék igenis veszélyes – mondja Weiszburg Tamás egyetemi docens, az ELTE Ásványtani Tanszék vezetője is a helyszínen járt és megerősítette, hogy mulasztás történt: „Az történt, aminek nem kellett volna történnie. Ez így, ebben a formában biztosan egy szakszerűtlenül lefolytatott bontási munkálat eredménye” – állapította meg a tanszékvezető, és hangsúlyozta, sajnos számos hasonló bontást látott már Magyarországon, már csak az a kérdés, hogy egy közpark közepén, kiemelt beruházás keretében ez hogyan fordulhatott elő.
A Városliget Zrt. a ligetvédők szerint többször keveredett ellentmondásba, illetve megszegte a szabályokat. A cég kijelentette, valóban nagy mennyiségű azbeszttartalmú törmelék található a helyszínen, ezt majd később szállítják el, ha véget ér a bontás. De a bontás már véget ért, a bontó céggel felbontották a szerződést. Az is furcsa, hogy az azbeztmentesítés után lehetne csak elkezdeni a bontást, ám most a bontás után találtak nagyobb mennyiségű azbesztet.
A Városliget Zrt. szerint a PeCsánál lévő törmelékben lévő azbeszt kötött formájú, nem veszélyes. A felmérést végző cég, a Drycon Hungary Kft. viszont máshogy látja: "a megvizsgált 7 mintából, összesen 2 mintában azonosított be krizotil típusú azbesztet. Mindkét anyagminta (azbesztzsinór) a porlódó azbesztek közé sorolható. Találtunk még falba beépített vélhetően azbesztcement esővíz-elvezető csöveket, ezekből nem tudtunk mintát venni, azonban a bontás során ezt figyelembe kell venni."
Ráadásul nem csak a PeCsa, hanem a Hungexpo-épületek és a Közlekedési Múzeum törmelékei is azbeszttel szennyezettek. Egyik helyen sem történt meg tehát a ligetvédők szerint a rendes azbesztmentesítés – a Városliget Zrt. többször is azt állította, rendben elvégezték az azbesztmentesítést.
A cég szerint nem igaz, hogy több helyen porlódó azbesztet találtak, a Kör-Ker Kft. vizsgálatai alapján "a legjelentősebb egészségügyi kockázatot okozó, magas azbeszttartalmú porlódó anyag nem található". A PeCsa törmelékei között pedig "azbesztcement tartalmú anyagok nem változtatják meg a levegő szervetlen szállórost (azbesztrost) koncentrációját olyan mértékben, hogy az egészségügyi kockázatot jelentsen a Városligetben és volt Petőfi Csarnok bontási területén kívül tartózkodóknak". A PeCsa mellett megrendezett Diákfeszt rendezvényen sem mértek veszélyes koncentrációt a levegőben.
A cég szerint a Drycon jelentése még a bontás előtti állapotokra vonatkozott. A VS Construction Kft. a veszélyes anyagokat a jogszabályoknak megfelelően eltávolította a bontás előtt. "A most a területen lévő – és egyébként Budapest közműhálózatának mintegy felében megtalálható - azbesztcement az egészségre közvetlenül nem káros, ebből még lehet a helyszínen a térszint alatt, hiszen a közművek bontása nem történt még meg. Ezeket a bontás befejezése során elszállítják majd, így azbesztmentessé válik az egykori Petőfi Csarnok területe."
A cég szerint a bontás még nem ért véget, ahhoz tartozik ugyanis a közművek eltávolítása, talajrekultiváció is stb. A Hungexpo és a Közlekedési Múzeum törmeléke a cég szerint nincsenek azbeszttel szennyezve. "Az ilyen súlyú, teljességgel megalapozatlan állítások ellenőrizetlen közlésétől, hiszen azok a lakosság megtévesztésére, félelemkeltésre alkalmasak."