Nagy várakozás előzte meg, de elég pimfre sikeredett az EU-s CONT bizottság sajtótájékoztatója, amely a magyarországi háromnapos vizsgálódás eredményeit összegzi. Cikkünk folyamatosan bővül.
Ki fogom ábrándítani önöket - kezdte humorizálva tájékoztatóját Inge Grässle delegációvezető. A néppárti német EP-képviselő tegnap Felcsúton járt, most összegzést ad Budapesten. Magyarországon aktív és sikeres EU-tag - mondta. Látogatásukban semmi rendkívüli nincs. Régóta tervezték az utat, már másodszor jöttek a csatlakozás óta, és még sűrűbben járnak majd erre, hogy a szenzációs élét elvegyék ezeknek az ellenőrzéseknek.
Így érkeztek meg:
Grässle hangsúlyozta, hogy ez nem politikai látogatás, semmilyen formában nem akarnak részesévé válni a választási harcnak. Az Európai Parlament költségvetési ellenőrzési bizottsága 50 órás budapesti látogatása véget ért. Összesen 9 EP-képviselő, köztük három magyar (Deutsch Tamás, Jávor Benedek és Niedermüller Péter) járta végig Magyarországot.
Megtekintették Szekszárdon a Bodri pincészetet és Baján egy turisztikai fejlesztést, valamint a politikai szempontból kényes felcsúti kisvasútat, az M4-es (kis)metrót és az V. kerületi átépítéseket.
Grässle sorolja a találkozóikat. Mint a hvg.hu keddi kérdésére, most is megismétli, hogy a Város Szíve belvárosi programnak még szeretnék látni a dokumantációját. A felcsúti kisvasútnál meggyőzték, hogy az fejlesztések sorába kapcsolódik, arról lehet vita, kell-e erre ennyi pénzt adni uniós keretekből.
Felhívta a figyelmet a nagy számú OLAF-vizsgálatokra. Egyetértenek a magyar kormánnyal, hogy az ellenőrzések fontosak. Követni fogják a mezőgazdasági költések sorsát is.
A Politico rákérdezett, szóba került-e Polt Péter összeférhetetlensége a találkozójukon. Grässle azt mondta, erről is beszéltek, ami alapvetően magyar kérdés.
Az Echo TV azt szerette volna tudni, miért ment el a delegáció Felcsútra. Grässle szerint javaslatok alapján állították össze a listát, és a képviselő örült a tegnapi szép kirándulásnak. Elmondta továbbá, hogy a magyar választások napja még ki sincs tűzve, így nehezen tudnák befolyásolni azt. Másfél éve tervezik, minden frakció egyetértett az időzítéssel.
Nem szeretem a kialakult klímát - mondja Grässle, ha ezt előre tudja, halasztást kért volna. Ennek ellenére sikeresnek tartotta az utat. Ilyenek után mindenki azt kérdezi, miért nem jöttünk hamarabb. De tavaly azt kellett ellenőrizniük, hogy a menekültellátási pénzeket hogyan költik a Közel-Keleten.
Grässle elmondja, hogy oda mennek gyakrabban, ahova a legtöbb pénz jut. A tervezés pedig nehézzé teszi a programok eltolását. Megerősíti, amelyet elején is mondott: gyakrabban jönnek majd, hogy csökkentsék azokat az elvárásokat, amelyeknek nem fognak tudni megfelelni.
Senki sem szeret téged - mondta Martin Schulz egykori EP-elnök Grässle képviselőnek, amikor az ellenőrök élére állt. Ezt a német politikus maga idézi fel azzal kapcsolatban, mekkora politikai súlya volt látogatásuknak. Arra nem tért ki, mennyi nyomást érzett a magyar út kapcsán a különböző politikai csoportoktól.
Elmondta, hogy az ellenőrzési nehézségek nem számítanak magyar sajátosságnak. Javítani kell a számvevőszékekkel való együttműködésen, és a rendelkezésre álló dokumentumokat is alaposabban kell átnézni.
Grässle mindent igyekezett megtenni, hogy a Magyarországról szóló kérdéseket általános kijelentésekké formázza át. Ismételt kérdésekre annyit mondott el, hogy a felcsúti projekt célszerűségének megkérdőjelezhetősége a teljes parlamenti bizottság véleménye volt. Ő maga a demokrácia szabálya szerint közös álláspontot képvisel, ha rajta múlna, nem is nyilatkozna.
Engem ne használjanak politikai harcra, de természetesen a felvetett kritikáknak utána kell járni - mondja Grässle. A civilekkel folytatott beszélgetés kapcsán azt az aggodalmat osztotta meg, hogy a magyarországi tendereknek bizonyos százalékában egyetlen jelentkező van. A kartell kérdését minden tagországban fel kell tárni.
16 kisvasút-fejlesztés fut Magyarországon, a 600 millió forint feletti fejlesztések száma több ezer, és mégis Felcsútra mennek - mondta el ismét kritikáját Deutsch Tamás EP-képviselő. A bizottságnak ők előre elmondták, hogy ekkora lesz a politikai zaj, ha fél évvel a voksolás előtt érkeznek.
A CONT delegációját tegnap mi is elkísértük Felcsútra, vitáztunk egyet Deutsch Tamással, és a mostanihoz hasonló semleges nyilatkozatot kaptunk Grässle delegációvezetőtől. Ehhez képest a kormány kicsit túlreagálta a delegáció érkezésének hírét, amikor tűzzel-vassal küzdött az érkezésük ellen.