A parlament őszi ülésszakának kezdetén a miniszterelnök termelési jelentéssel kezdte beszédét, majd rég nem látott erős szavakkal jelezte: tényleg durva lesz a kampány. Ezt itt a napirend után, a hvg.hu gyorselemzése.
Nem volt ideje meghallgatni Orbán Viktort? Most sincs ideje végigolvasni parlamenti közvetítésünket? Segítünk gyorsan áttekinteni, mi történt ma a T. Házban.
Miért volt érdekes a nap? Mert Orbán Viktor maga nyitotta meg az őszi szezont, hogy számot adjon arról, mit intézett a kormány a nyári szünet három hónapja alatt.
Mit lehetett megtudni? Az elmúlt három hónapunkról keveset, az előttünk álló nyolcról annál többet.
- Orbán Viktor leginkább a gazdasági sikerekre büszke, nem lesz beszéde hosszú adatsorok nélkül.
- Annyira fontosak az adatok, hogy azokat összefüggésük nélkül is hajlandó tizedes pontosságig sorolni.
- A kvótaharcot nem az Európai Bírósággal akarják megvívni, hanem a Soros-tervnek nevezett fantommal.
- A kormányfőt – bármilyen kedélyesnek tűnik – a személyes támadások ki tudják billenteni egyensúlyából, és erre ugyanúgy személyeskedéssel felel.
- A kormánypártok legfontosabb fegyverei a következő hónapokban többéves ellenzéki nyilatkozatok lesznek.
Ha ennél kicsit bővebben is érdekli:
„A munkaalapú gazdaság felépítése sikerült” – kezdte Orbán Viktor, majd hosszan sorolta, mi mindent értek el, mintha nem lehetne elégszer hangsúlyozni, pláne akkor nem, ha választási kampány közeledik. Tovább csökkent az államadósság, egyre többen dolgoznak, egyre közelebb a teljes foglalkoztatottság, nő az átlagkereset, könnyebb a családoknak, sikeres vizes világbajnokságot rendeztünk, mind olyan üzenet, amelyek egy óriásplakáton is visszaköszönhetnek.
Majd a bevándorlásra és a brüsszeli kvótákra, a Fidesz fő kampánytémájára térve a szokottnál is élesebb hangot ütött meg, amikor kijelentette:
„Amit eddig láttunk, az csak a bemelegítés volt.”
A hvg.hu hiába írta meg korábban, hogy a NATO állítólagos jóslata, amiben 60 millió afrikai bevándorlóról írnak, a kormányfő szavaival ellentétben nem 2014-es, hanem 2004-es, és nem a NATO, hanem az elsivatagosodás elleni ENSZ-testület becslése, Orbán megint elővette és riogatott vele.
A bevándorlással kapcsolatos üzeneteknek, ahhoz, hogy elérjék a kellő hatást, már sokkolniuk kell, tudja ezt Orbán is, aki beszédében hangsúlyozta, kétféle európai ország van, bevándorló és nem bevándorló országok, szerinte
„a nyugati országok megerőszakolnak minket”.
Feltéve, ha nem működünk együtt, erről szól szerinte az unió bíróságának kvótadöntése. És ezt akarják a brüsszeli bürokraták ránk erőltetni a Soros-tervvel. Erről konzultálni fog nemzetével.
Személyeskedés
Az ellenzéki frakciók reagáltak Orbán szavaira, Vona Gábor (Jobbik) Kádár Jánoshoz és Rákosi Mátyáshoz hasonlította, majd despotának nevezte Orbánt, Tóth Bertalan (MSZP) Don Quijote szélmalomharcát hozta példaként a kormányfőnek, Szél Bernadett (LMP) pedig az elmúlt harminc évet bontaná le kormányon, amit az MSZP és a Fidesz közösen épített fel, nem a kerítést.
A Fidesz hamarosan miniszterré váló frakcióvezetője, Kósa Lajos helyretette Szélt, aki azt mondta, harminc évvel ezelőtt még Kádár interjút adott, a magyar demokrácia huszonhét éves.
Orbán minden felszólalónak válaszolt, ízelítőt adva abból, milyen kampányra számíthatunk.
Azzal kezdte, jó tanácsként, ahogy ő fogalmazott, hogy a nyáron megszaporodtak a miniszterelnök-jelöltek, de vannak köztük olyanok, akik már azzal is küzdenek, hogy a választók észrevegyék őket (értsd: orbáni mércével nem vehetőek komolyan), ezért durvák és személyeskedők. De ő azt javasolja, hogy aki az ő székébe vágyik, ne személyeskedjen, mert azt nem szeretik a választók. Majd személyeskedve odaszúrt Vonának, miután néhány hónappal ezelőtt azt mondta a Jobbik elnökének, ne bújjon más férfiak szoknyája mögé, hogy
„a kormányzáshoz komolyabb eszközre van szükség, mint egy szemöldökcsipesz”.
Az LMP-nek csak annyit mondott, megpróbálja ő komolyan venni a pártot, csak épp nehezére esik, az MSZP-t pedig lerendezte egy „ne ígérgessenek annyit” félmondattal.
Amikor Kunhalmi Ágnes szavai jelentik az igazodási pontot
A parlamenti idénynyitón többször előkerült a szocialista Kunhalmi Ágnes több mint két éves kijelentése, amikor a bevándorlást egy Fidesz által kreált álproblémának nevezte. Idézte Orbán is, államtitkárai is, fideszes felszólalók is, rögtön hozzátéve, hogy lám, az MSZP éppen ezért komolyan vehetetlen, ilyen emberekre és pártokra nem lehet bízni az országot.
2018 áprilisáig még sokszor fogja a Fidesz felemlegetni ezeket a szavakat, úgy néz ki, Orbán a parlamenti ülésszak kezdetén megmutatta, mivel lehet támadni a szocialistákat. De régi idézetekkel támadják Vona Gábort és Botka Lászlót is.