Itthon MTI 2017. augusztus. 10. 12:33

Kövérnek össze kell hívnia a Parlament rendkívüli ülését augusztus végére

Negyven képviselő írta alá az MSZP kezdeményezését, amelyet még a lex CEU ügyében indítottak. LMP-sek és függetlenek írtak alá nekik. Az augusztusi ülésről a Fidesz-KDNP távol marad, így az határozatképtelen lesz.

Összegyűlt a szükséges számú képviselői aláírás az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívásához – mondta Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője csütörtökön.

Negyven képviselő, az MSZP-sek mellett az LMP-frakció tagjai és a független képviselők írták alá a kezdeményezést, így Kövér László házelnöknek augusztus 21. és 29. között össze kell hívnia az Országgyűlést.

Az MSZP "a lex CEU" néven elhíresült felsőoktatásitörvény-módosítás eltörlése érdekében tett javaslatot a parlament ülésének összehívására, ezt az LMP támogatta és hozzátett még egy napirendet, amely a devizahitelesek kilakoltatásának megakadályozását célozza.

Tóth felidézte, hogy a felsőoktatási törvény módosítása miatt kialakult helyzet orvoslására az Európai Bizottság (EB) még júliusban 30 napos határidőt szabott. Az MSZP-hez hasonlóan az EB is úgy ítélte meg, hogy a törvénymódosítás a tanszabadság, a tudomány, a tudás szabadsága elleni támadás és diszkriminatív. Ha az ügy bíróság elé kerül, akkor Magyarországra büntetést is kiszabhatnak – közölte.

Tóth Bertalan a rendkívüli üléssel kapcsolatban minden frakciót megkeresett, a Jobbik-frakció azonban nem támogatta azt. A Fidesz és a KDNP is jelezte, hogy nem támogatják az ülés összehívását, a képviselőik úgy döntöttek, inkább nyaralással töltik ezt az időszakot és nem munkával – jelentette ki.

Mivel a kormánypárti képviselők nem lesznek ott, az ülés várhatóan határozatképtelen lesz, de napirend előtti felszólalások keretében mégis lehetőségük lesz kifejteni az álláspontjukat.

Botka László, az MSZP miniszterelnök-jelöltje is ott volt a sajtótájékoztatón. Szerinte a demokratikus ellenzék sikeresen összefogott két rendkívül fontos ügyben, ami azt jelzi, hogy mindenki megértette: a legfontosabb cél és Magyarország érdeke az Orbán-kormány leváltása.

Kérdésre azt mondta, olyan országban élünk, ahova egyetlen menekült és migráns sem akar betelepülni, sőt több mint félmillió magyar gazdasági menekültként elhagyta ezt az országot. De amíg a magyar emberek félnek, addig állnia kell a kerítésnek a déli határon. A kormányváltás után az új demokratikus politika célja az lesz, hogy az emberek alaptalan félelmeinek okai megszűnjenek, ehhez pedig a tisztességes belpolitika mellett egy sokkal hatékonyabb európai együttműködésre is szükség van.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.