Valóban visszakerült Magyarországról Kazahsztánba az a rab, akit egy civil szervezet szerint a magyar fél tudtával és segítségével megfélemlítettek - írt az Index.
Magyarországról visszaküldték Kazahsztánba azt a rabot, akit jogvédők szerint koncepciós perben állítana bíróság elé az ország diktátora - értesült korábban az Index, amely szerint Budapest Nurszultán Nazarbajev kazah elnök leszámolási ügyének melléksodrába kerülve vesz részt a koncepciósnak tűnő ügyben.
Arról a Jerzan Kadesovról van szó, aki korábban a kazah BTA bank hitelezési osztályát vezette, de 2009-ben elmenekült Kazahsztánból, ahogy egyre nőtt a diktátor által letartóztatottak száma. A férfi feleségével és gyerekeivel előbb Ukrajnába menekült, ahol ukrán állampolgárságot szerzett, a kazahról pedig lemondott. Majd attól tartva, hogy az oroszbarát Janukovics kiadatja őt, 2012-ben Magyarországra költözött.
A Kazahsztánt 1984 óta vezető Nurszultán Nazarbajev diktátor politikai ellenfelével, Muhtar Abljazovval akart leszámolni. A kazah BTA bankot vezető ellenzéki politikusnak és munkatársainak menekülniük kellett az országból. Kazahsztán az Interpollal kezdte köröztetni az EU-ba menekült banki vezetőket, de több nyugat-európai ország nem ritkán többéves jogi procedúra után végül nem adta ki őket Kazahsztánnak.
Kadesov viszont valóban hazakerült Magyarországról, önként és el is ismerte bűneit - állította csütörtökön a Tengri News.
Az üggyel foglalkozó Open Dialogue Foundation (ODF) civil szervezet azt állítja, hogy Kadesovot a magyar fél tudtával és segítségével megfélemlítették. Ez és a Kadesov védelmével foglalkozó szervezet távol tartása pedig szerintük arra enged következtetni, hogy Magyarország a színfalak mögött összejátszik a kazah rezsimmel - tették hozzá.
Az Index az esetről két levelet is küldött az illetékes Belügyminisztériumnak, de nem kapott választ.
Kadesov éveken keresztül állította, hogy politikai leszámolás, és nem gazdasági szabálytalanságok mozgatják a szálakat, és ezen az alapon kért nálunk menedékjogot. Kazahsztánba érve egyszeriben azonban mindent máshogy látott: terhelő vallomást tett a diktátor politikai ellenfele, a bankot egykor vezető Abljazov ellen. Azt is elismerte, hogy maga is részt vett a pénzmosásban.
Ezek után váratlan lehet, hogy Kadesovot óvadék ellenében szabadlábra helyezték. Az ügymenet azonban ugyanaz volt, mint közvetlen főnöke esetében, miután az évekig menekülő férfit Törökországban elfogták és hazatoloncolták, hirtelen minden bűnét elismerte, terhelő vallomást tett Abljazov ellen, majd ő is szabadon távozhatott.