Itthon hvg.hu 2017. augusztus. 03. 20:10

Ezer tonna méreg miatt riadóztat a Greenpeace Kiskunhalason

Hat éve szennyezi ezer tonna mérgező anyag a környezetet Kiskunhalason. A Greenpeace szerint nem kellene megvárni a katasztrófát, a kormányhivatalnál azt állítják: most minden rendben van.

Egymásra várnak a hatóságok, pedig már meg lehetett volna oldani a kiskunhalasi veszélyes hulladékok ügyét, de egyetlen hivatal sem meri felvállalni – ezt mondta az RTL Híradónak Bándi Gyula zöldombudsman.

A kiskunhalasi telepen rozsdás hordók vannak, amelyek egy részéből kicsordult valamilyen folyadék. A tudósításban madártetemeket is mutattak, a szárnyasok valószínűleg mérgezett vizet ittak a helyszínen.

A már felszámolt, hulladékgazdálkodással foglalkozó cég 2010-ben kapott engedélyt a veszélyes hulladék tárolására. Nem működtek sokáig, tönkrementek, és a szemetet hátrahagyták.

A Greenpeace tavaly is megmutatta már a területet újságíróknak. Most is végeztek méréseket, csak a talaj felszínén, de kiderült, hogy a baj nem múlt el: sok cinket, ásványolajat, oldószereket mutattak ki a mintákban.

Környezetvédők drónnal is készítettek felvételeket a területről, a videón jól látszanak a hordók és más hulladékok. A zöldek arra akarják felhívni a figyelmet, hogy a tároló még mindig veszélyes, és az ott kiömlő méreg a közeli csatornán keresztül a Tiszát is veszélyeztetheti.

Bándi Gyula zöldombudsman szerint a hordókat el lehetne szállítani, ha a hatóságok nem tétlenkednének.

A kormányhivatal is vizsgálódott az ügyben, és újra megbüntették a megszűnt vállalkozás egykori tulajdonosát. Méréseket is végeztek július 31-én, 30 centiméter mélyen, ezek eredménye augusztus közepére várható.

A korábbi eredmények azt mutatták, hogy a mélyebb rétegekben nincs szennyezés. Ezt mondják egyébként a Greenpeace tagjai is, de ők arra hívják fel a figyelmet: nem kellene megvárni, hogy a mélyebb rétegekbe is belekerüljön a méreg, mert akkor még többe kerülne a kármentesítés.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.