Itthon Gergely Zsófia 2017. július. 27. 08:00

Kíváncsi, milyen cégek működnek budavári bérlakásban? Fizessen 1,5 milliót!

Gergely Zsófia
Szerzőnk Gergely Zsófia

Közel másfél millió forintot kér a budavári önkormányzat attól az ellenzéki képviselőtől, aki minden olyan bérlakás adatait látni akarta, ahová cég vagy nonprofit szervezet van bejelentve. Közadatokról van szó, de a törvény felhatalmazásával élve arra hivatkozik a sorozatban lakásbotrányokba keveredett Nagy Gábor Tamás hivatala, hogy ez rengeteg pluszmunkát jelentene. Amint a képviselő átutalta ennek költségét, nekifekszenek az aktáknak.

V. Naszályi Márta, a Párbeszéd Magyarországért önkormányzati képviselője az információszabadságról szóló törvényre hivatkozva azoknak az I. kerületi önkormányzati bérlakásoknak az adatait szerette volna megtudni, amelyekbe valamilyen vállalkozás van bejelentve, illetve ahol az önkormányzat tudtával „céges vagy non-profit nem lakáscélú tevékenység folyik”. Vagyis nemcsak a cégekre, társas vagy egyéni vállalkozásokra volt kíváncsi, de a civil vagy egyházi szervezetekre, alapítványokra vonatkozó információikat is kérte a jegyzőtől.

Az önkormányzati képviselő, egyben környezetvédelmi tanácsnok munkájához egyelőre csak egy „iratkezelő rendszerből könnyen kinyerhető adatokkal kitöltött táblázatot” kapott. Ebben a magánszemély bérlők nevét – jogosan – nem tüntették fel, hiszen ezek nem minősülnek közérdekű adatoknak. Azonban a többi, vagyis a céges bérlők információit nem adták ki, mert ehhez a jegyző szerint összesen 1350 ügyiratot kellene átnézni, ezekből a kért adatokat kinyerni, táblázatba foglalni.

Nagy Gábor Tamás, a Budavári Önkormányzat polgármestere
MTI / Kovács Attila

A jegyző tájékoztatása szerint ez „rendkívül megterhelné a hivatal működését”, „aránytalan mértékben igénybe venné” azokat a munkaerőforrásokat, amik az önkormányzat alaptevékenységének teljesítéséhez kellenek – olvasható a tájékoztatásban. Mivel ilyen esetben az infotörvény alapján „az adatigénylőtől költségtérítés kérhető a munkaerő-ráfordítás költségére”, nekifekszenek az adatok összeszedésének, de akkor ezt a PM képviselőjének kell finanszíroznia.

Tételesen ki is számolták, mennyit: az 1350 darab ügyirat „irattárból való kiemelése, áttekintése és a kért adatok rögzítése” a budavári önkormányzat munkatársának 675 munkaóráját venné igénybe. Ezért 1.439.776  forint költségtérítés befizetése esetén tudják teljesíteni az adatigénylést. V. Naszályi Márta a hvg.hu-nak azt mondta, ez felháborító, ennyit nem tud, és nem is akar fizetni a közadatokért.

A jegyző által megadott összegből kiszámolható, hogy a kolléga 2133 forintos órabérért veszi elő az ügyiratokat, illetve rögzíti az adatokat. Egy diákmunkás picit olcsóbb lenne, de erről tényleg nem az önkormányzat tehet.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.