Újabb civil szervezetek hívták fel a figyelmet szerdán arra, hogy ettől a naptól kellene eleget tenniük a civiltörvény előírásának, és regisztrálniuk, ha külföldről kapnak meghatározott mértékű támogatást. De nem tesznek.
Az Autonómia Alapítvány, a Civil Kollégium Alapítvány, a Jogriporter Alapítvány és az Ökotárs Alapítvány nem tesz eleget a külföldről támogatott szervezetekről szóló törvény előírásainak – közölték szerdán. Szerintük a civiltörvény jogsértő és hangulatkeltést akar vele elérni a kormány.
Közös közleményükben emlékeztettek: legkésőbb július 12-én, vagyis szerdán kellene regisztrálniuk azoknak a civil szervezeteknek, amelyek idén már külföldi támogatást is kaptak a munkájukhoz. Emellett fel kell tüntetniük a honlapjukon, hogy „külföldről támogatott szervezetről” van szó.
A négy civil szervezet szerint ez a törvény is egyike azoknak az intézkedéseknek, amelyek alapjaiban veszélyeztetik a magyar demokráciát. A törvényt a civilellenes kormányzati propaganda össztüzében szavazták meg, társadalmi egyeztetés nélkül, széles körű hazai és nemzetközi tiltakozás ellenére, ráadásul csak a kormánypártok támogatásával. Célja a független civilek karanténba zárása, megfélemlítése, hogy ne szóljanak bele a közügyekbe, és ne nyilvánítsanak véleményt a parlamenti vagy önkormányzati döntésekről.
A civil szervezetek eddig is elérhetővé tették honlapjukon, hogy milyen forrásokból gazdálkodnak, ez bárki számára most is látható, így a négy alapítvány szerint a „külföldről támogatott szervezetekről” szóló törvény nem más, mint megkülönböztetés, és nem állná ki az alkotmányosság próbáját sem. A négy szervezet más civilekkel együtt keresi a létező jogorvoslati formákat – tették hozzá.
A Magyar Helsinki Bizottság korábban közölte már, hogy nem regisztrál, a szerdai határidőre pedig egy kvízzel hívták fel a figyelmet a jogvédők.