A korábbi elképzeléshez képest is kevesebb állomást akadálymentesítenének a hármas metró felújításakor, ráadásul feleakkora büdzséből – írja a Népszava a BKK tájékoztatása alapján.
Elsősorban a 3-as metró olcsóbban korszerűsíthető északi szakaszának állomásait tennék könnyebben elérhetővé a mozgássérült utasok, kismamák vagy idősek számára a tervek szerint ősszel induló felújításkor. A jóval drágábban felújítható középső és a déli szakaszon több állomás is kimaradna – olvasható a lapban.
A 3-as vonalon húsz állomás van, ezek közül az Árpád-hídnál és Kőbánya-Kispesten már van lift. Ezekkel együtt tizenkét állomás lenne a felújítás után akadálymentes, vagyis az összes megálló több mint fele.
Ez eggyel kevesebb, mint amit korábban a kormány ígért: tavaly az MSZP-s Tóth Bertalan kérdésére Fónagy János, a nemzeti fejlesztési tárca parlamenti államtitkára még azt ígérte, hogy a metrófelújítás végén 13 állomás lesz lifttel ellátva, és úgy számoltak, ez 20 milliárd forintba fog kerülni. Ugyanakkor a most akadálymentesítésre szánt 10 milliárdos büdzsé még a korábbi, eleve megkurtított terveknél is kisebb összeg – jegyzik meg a cikkben.
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségénél (MEOSZ) azt mondják: a részleges akadálymentesítés nem oldja meg a problémáikat. Csak azt tudják elfogadni, ha minden megálló akadálymentes lesz, egy emberi jogi kérdés nem lehet pénzkérdés – mondta Szakály József főtitkár.
A BKK szerint az utasforgalom, a felszíni alternatív útvonalak utazási ideje és közintézményi hasznosság értékelése alapján rangsoroltak az akadálymentesítésre kijelölt helyszínek kiválasztásakor.
Ha valóban csak részleges akadálymentesítést hajtanak végre a 3-as metró vonalán, újabb hosszú évtizedekre kiszorulhatnak a mozgáskorlátozottak a forgalmasabb metróállomásokról. Szabó Henriett rehabilitációs környezettervező szakmérnök arra figyelmeztetett ezzel kapcsolatban: utólag már jóval költségesebb lehet külön-külön akadálymentesíteni a most kihagyott állomásokat.
A mostani állás szerint az Árpád híd és Kőbánya-Kispest mellett Újpest-Központ, Újpest-Városkapu, a Gyöngyösi utca, Forgách utca, Lehel tér, Nyugati pályaudvar, Deák Ferenc tér, Nagyvárad tér, Népliget és Határ út állomások kapnak liftet.
Nem akadálymentesítik a Dózsa György úti, az Arany János utcai, a Ferenciek terei, a Kálvin téri és a Corvin-negyedben található állomást. A Klinikák megálló, az Ecseri út és a Pöttyös utca is kimarad.