Itthon hvg.hu 2017. június. 21. 14:11

Orbán Horthy Miklóst méltatta

Orbán a II. kerületi Klebelsberg-kastély átadásán mondott beszédet. A kormányzó érdemeit nem vonhatja szerinte kétségbe az sem, ahogy a második világháborúban szerepeltünk.

900 millió forintot költött a kormány Pesthidegkúton Klebelsberg Kunó volt Horthy-kori kultuszminiszter egykori kastélyénak felújítására.

A felújított kastély átadásán beszédet mondott Orbán Viktor is, aki "jó kis polgári körös társaságként" üdvözölte a II. kerületben összegyűlteket. Mint mondta, egykor a polgári köröket azért hozták létre, hogy "az internacionalista kormányzást nacionalistával váltsák fel", és hogy fellendítsék az országot – szerinte mindkettő sikerült is.

Orbán arról beszélt, hogy a Klebelsberg-kastélyt is felújította a kormány éppúgy, ahogy korábban a Várkert Bazárt, az Erkel Színházat és a Ludovikát (ahonnan a Természettudományi Múzeumot kitéve költöztették be a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet), mint mondta "ezeket sem hagytuk tovább pusztulni, nem úgy, mint az internacionalista kormányok".

A kormányfő azt mondta, a húszas-harmincas évek nehéz időszak volt Magyarországon, és az, hogy akkor nem süllyedt az ország káoszba, azt Horthy Miklós kormányzónak, Bethlen István akkori kormányfőnek és Klebelsberg Kunó kultuszminiszternek köszönhetjük. Orbán szerint ezt nem vonhatja kétségbe a második világháborús szereplés sem.

A kormányfő ezután méltatta Klebelsberget, majd közölte, Európa ma új típusú veszéllyel szembesül, "az európai kulturális altalaj kicserélését tűzték ki célul", és Európa minél többet ad fel saját kultúrájából, annál gyengébb lesz.

Kifejtette, Trianon sokkja után is fel lehetett állni a padlóról, ez nagyban Klebelsbergnek volt köszönhető, aki olyan kultúrpolitikát folytatott, amely egy erős nemzeti identitásra épült, ez volt az alapja és végcélja is egyben. "Ilyen kellene ma is" – állapította meg Orbán, aki szerint Klebelsberg kultúrpolitikájának is a munka volt az alapja, és most is ez van, munkaalapú gazdaság és társadalom.

Hirdetés