Itthon hvg.hu 2017. június. 21. 17:17

Európai középmezőnyben a CEU

A többi magyar intézmény a lista végén.

A Times Higher Education (THE) mai bejelentése szerint a Közép-európai Egyetem (CEU) a 160 legjobb európai egyetem között foglal helyet. A rangsor az első 100 egyetemet részletesen, utána pedig csoportokba szedve említi. A CEU a 151-160-as csoportban szerepel.

A CEU a világ 350 legjobb egyeteme között van a THE 2016 szeptemberében publikált összesített felsőoktatási rangsora szerint. Ugyanitt a 8. helyen szerepel nemzetközi összetétele alapján. 2016 novemberében a BRICS és fejlődő országok legjobb egyetemeinek listáján a CEU a 16. helyet szerezte meg, 2017 áprilisában pedig a világ legjobb 50 évnél fiatalabb egyetemei között a THE a 39. helyre rangsorolta a CEU-t.

Az abszolút győztes az angliai Oxford, utána Cambridge következik, majd a londoni Imperial College. A legjobb egyetem a kontinentális Európában egy svájci műszaki egyetem, az ETH Zürich lett.

A listán egyébként a magyar intézmények közül a CEU-n kívül hat kapott helyet: az ELTE, a BME, a SOTE, pécsi, a debreceni és a szegedi egyetem. Közülük a Semmelweis az európai listán a 250-300. közötti mezőnybe jutott fel, a világranglistán pedig az 500. és 600. helyezett között foglal helyet. Az összes többi felsőoktatási intézmény a lista végén, tehát európai viszonylatban a 300. hely után, a világranglistán a 800+-os kategóriában szerepel.

A THE a rangsorhoz részletesen vizsgálja az egyetemek oktatási környezetét, kutatási eredményeit és gazdasági kapcsolatait. A statisztikákból az is kiderül, hogy Európán belül népességükhöz képest a skandináv országok teljesítenek kiugróan jól, valamint Hollandia.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.