Egy szülői egyesület szerint sok iskola addig nem adja ki az év végi bizonyítványt, ameddig a tanuló nem fizeti ki az osztálypénz-hátralékát, az alapítványi törlesztőrészletet, az ingyenes tanulmányi kirándulás költségeit vagy az érettségi bankett árát.
Szülők panaszai szerint egyes iskolák visszatartják, azaz "lefoglalják" a tanulók év végi bizonyítványát, ha valamilyen pénzkövetelésük van velük szemben, vagy nem adták vissza a könyvtárból kölcsönzött ingyentankönyvet – közölte a Fővárosi Szülők Egyesülete a Gyermekekért (FŐSZEGY).
Az egyesület felhívta a figyelmet arra, hogy a bizonyítvány közokirat, ami a tanuló személyes tulajdona, ezért az iskola nem tagadhatja meg a bizonyítvány kiadását a tanév végén, ennek ellenére sok iskola addig nem adja ki az év végi bizonyítványt, ameddig a tanuló nem fizeti ki az osztálypénz hátralékát, az alapítványi törlesztőrészletet, az ingyenes tanulmányi kirándulás költségeit, vagy az érettségi bankett árát.
"Akár jogos az iskola pénzkövetelése, akár nem, a tanulótól nem lehet pénzt követelni, egyszerűen azért, mert nincs jövedelme" – írják, arról nem is beszélve, hogy az érettségi- és a szakmai vizsgabizonyítvány jogtalan visszatartása miatt a tanuló nem tud továbbtanulni a felsőoktatásban.
Az egyesület szerint súlyosan sérül a szabad iskolaválasztás elve, ha az iskola úgy akarja megakadályozni a tanuló iskolaváltását, hogy nem adja ki a bizonyítványát.
Az egyesület emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a tanuló, vagy kiskorú tanuló esetén a szülője a bizonyítvány átvételét követő tizenöt napon belül kérheti, hogy amennyiben bármely tantárgyból javítóvizsgára utasították, akkor azt független vizsgabizottság előtt tehesse le, az iskola pedig a kérelmet nyolc napon belül továbbítja a megyeszékhely szerinti járási hivatalnak. Az iskola igazgatójának ebben a kérdésben nincs mérlegelési joga, tudomásul kell vennie a szülő, illetve a tanuló kérését, és a kérelmet továbbítania kell a kormányhivatal felé.
Hozzáteszik, a független vizsgabizottsággal a tanulónak módja és lehetősége van arra, hogy az iskolai környezetből kiszakítva igazolja, rendelkezik-e megfelelő felkészültséggel, meghatározott évfolyam vagy évfolyamok, azokon belül egyes tantárgy, tantárgyak ismeretanyagából, a jogszabály értelmében pedig a nevelő testület nem akadályozhatja meg, hogy a tanuló független vizsgabizottság előtt tegyen javítóvizsgát.