Itthon Dercsényi Dávid 2017. június. 20. 18:20

A 13 milliárdból felújított Zeneakadémián csak a diákok nem gyakorolhatnak

A Zeneakadémia épülete 13,2 milliárd forintból újult meg, és mindenki a csodájára járt. Most a zongorista diákok arra panaszkodnak: nem mehetnek be gyakorolni.

2013-ban a kulturális élet egyik nagy eseménye volt, hogy befejeződött a Zeneakadémia felújítása. Orbán Viktor az épület megnyitóján arról beszélt: a művészet erőforrás, és a felújított Zeneakadémia ismét méltóvá vált alapítója, Liszt Ferenc nevéhez. Balog Zoltán Emmi-miniszter azt mondta: a kormány célja, hogy Budapest a zene világvárosa legyen.

A felújításra nem sajnálták a pénzt: 13,2 milliárd EU-s és hazai forrást fordítottak r᠘– igaz, ebbe már nem fért bele az eredeti 1907-es Voit-orgona felújítása, erre utólag dobott össze a kormány 800 millió forintot. Ez a munka most is zajlik. Az épület megújult, a hvg.hu is bejárta és csodájára járt. Minden adott tehát ahhoz, hogy a diákok és végzett zenészek varázslatos körülmények között tanulhassanak, gyakorolhassanak, miközben a közönség is látogathatja a koncerteket, a Liszt Ferenc Zeneakadémia maga a művészet temploma legyen.

"Az oktatás szelleme is megújul a Zeneakadémián, nemcsak az infrastruktúra"

– mondta annak idején Batta András, az időközben leköszönt rektor. Egy valami hibádzik csak. A hangszerparkjában is megújult Zeneakadémián minden flottul megy, egyedül a diákok nem gyakorolhatnak. Zongorista diákok, fiatal művészek panaszkodnak, hogy az intézmény tucatnyi csilivili zongorája kulcsra zárva áll, nem hozzáférhető. A portások az orgonafelújításra hivatkoznak. De van, aki be sem jut az épületbe.

zeneakademia.hu / Schiller Kata

A fiatalok szerint a metódus az, hogy kérvényt kell írni, és akkor az akadémia Wesselényi utcai épületében lehet gyakorolni – leharcolt minőségű hangszereken, kizárólag a harmadik emeleti kis gyakorlószobákban. De kérvényt kel írni a tanároknak is, akik szintén gyakorolnának. A kérvényben azt is meg kell jelölni, milyen alkalomra gyakorolnak – de ha valaki nem egy koncertre, csak úgy szeretne játszani, nem tud mit beírni.

A baj gyökere ott van, hogy a Zeneakadémia bezár nyáron, ami egyébként Nyugaton nem szokás. Ráadásul idén a szokásosnál egy hónappal korábban került lakat alá az intézmény, már június végén. Van, aki szerint a diákok nem vigyáznak eléggé a hangszerekre, volt pár elrettentő eset (pl. kávé esett a drága Steinway B zongorába, ez 33 millió forintba kerül), ezért kell elzárni a diákoktól. A megoldás talán mégsem a legcélravezetőbb: kiöntötték a fürdővízzel a gyereket is. A "kávés merénylet", úgy tudjuk, még a felújítás előtt történt.

Kérdéseinkkel megkerestük az intézményt is, választ ígértek, amint megérkezik, közöljük.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.