Schulz egy konferencián beszélt arról, hogy ha német kancellárnak választják, nem fogja ezt hagyni.
Martin Schulz, az Európai Parlament volt szocialista elnöke, szociáldemokrata német kancellárjelölt szerint ha Magyarország nem fogad be menekülteket, uniós támogatásokból sem kellene részesülnie – a politikus ezt egy keddi konferencián fejtette ki a Politico brüsszeli lap beszámolója szerint.
Schulz azt mondta, kancellárként nem fogadná el az európai szolidaritás megkérdőjelezését, a menekültek beáramlás Európába ugyanis nem német, hanem európai probléma.
"Orbán azt mondja, ez egy német probléma. Hadd legyek ebben teljesen világos: ha agrárpolitikáról van szó, akkor azt mondják, 'igen, kérjük'. Ha a támogatásokról van szó, azt mondják, 'igen, kérjük'. És amikor a szolidritásról van szó a menekültpolitikában, akkor meg 'nem, köszönjük' – ez nem elfogadható" – mondta a politikus.
Magyarország ugyanis Csehországgal és Lengyelországgal együtt elutasítja a menekültek átvételére vonatkozó európai rendelkezéseket, az Európai Bizottság pedig éppen kedden indított kötelezettségszegési eljárást ebben az ügyben.
Kovács Zoltán kormányszóvivő az MTI-nek kommentálta Schulz megszólalását, és közölte, a kormány a leghatározottabban visszautasítja a nyilatkozatot, mivel a német szociáldemokraták kancellárjelöltje "megpróbálja belekeverni Magyarországot a német belpolitikai kampányba", egyértelműen "politikai haszonszerzésre próbálja felhasználni" Magyarországnak az övétől eltérő felfogását a migráció kérdéséről.
Kovács Zoltán közölte: azt tanácsolják Martin Schulznak, hogy mivel az elmúlt négy hónapban három választást veszített, koncentráljon a saját belpolitikai problémáira, és Magyarországot hagyja ki a német választási kampányból. A kormányszóvivő utalt rá, hogy Martin Schulznak nem ez az első ilyen megnyilatkozása az elmúlt hónapokban, és olyan értelemben nem is meglepő, hogy látható volt, a szociáldemokrata pártelnök milyen felfogást képviselt az illegális migráció ügyéről az Európai Parlament elnökeként. Martin Schulz kijelentései tanúskodnak arról a "kettős mércéről", amely a nyugat-európai politikusok fejében Magyarországról létezik – tette hozzá.
Kovács Zoltán azt mondta, szerinte "egymáshoz semmi köze" az illegális migrációval kapcsolatos magyar álláspontnak és a kohéziós alapoknak, tehát az európai uniós fejlesztési forrásoknak. Két teljesen más alapokon, illetve egymástól függetlenül létező rendszerről van szó, amelyek összekapcsolása "politikai zsarolás", aminek Magyarország nem fog engedni, hanem fenntartja álláspontját az illegális migrációról. Hozzátette, szerinte nem menekültválságról van szó, hanem kontinentális migrációs válságról, amelyben "tíz- és százezrek, sőt milliók" törekszenek Európába, visszaélve azzal a felfogással, amelyet Martin Schulz megnyilatkozása is képvisel.
Kovács azt is mondta, bár a kvótát már második éve próbálják a szolidaritás mértékegységeként használni Európában, szerinte ez hamis mértékegység, "különös tekintettel arra, hogyan született döntés róla". Emlékezetett rá, hogy Magyarország perben áll a döntés miatt, oldalán Szlovákiával, Lengyelországgal és másokkal, mert "igazságtalannak, törvénytelennek és végrehajthatatlannak" tekinti.