A támadás után négy évvel sem zárult le a lúgos orvos ügye; ugyan Bene Krisztiánt első- és másodfokon is bűnösnek mondta ki a bíróság, ennek ellenére a Kúria bizonyítási hiányosságokra hivatkozva hatályon kívül helyezte a korábbi döntéseket. Renner Erika, a szörnyű támadás áldozata és ügyvédje azt akarta elérni, hogy emberölési kísérletért ítéljék el a Budai Irgalmasrendi Kórház egykori főigazgatóját. A Kúria arról is döntött, hogy orvos előzetes letartóztatásban marad.
Hatályon kívül helyezte a másodfokú ítéletet, és új eljárást rendelt el kedden a Kúria a lúgos orvos néven elhíresült Bene Krisztián ügyében – derült ki kedden.
A vád szerint a Budai Irgalmasrendi Kórház egykori főigazgatója 2013 márciusában maszkot viselve saját otthonában megtámadta volt barátnőjét, Renner Erikát, elkábította, maró lúggal leöntötte a nő altestét, nemi szervét, majd becsavarta egy pokrócba, és magára hagyta áldozatát.
A nő olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy soha nem lehet már normális szexuális élete, és további helyreállító műtétekre lesz szüksége, eddig nyolcon van túl.
Bizonyosság kell
Az indoklás ismertetése során a bíró elmondta, hogy a Kúria szerint helyesen állapította meg a másodfokú bíróság, hogy az ügyben nem volt közvetlen bizonyíték, pl. ki volt a támadó, nem találtak a helyszínen értékelhető DNS nyomokat sem.
Kúria szerint akkor sem tévedett akkor a Fővárosi Ítélőtábla, amikor kimondta az első fokú ítélet részben megalapozatlanságát. Azonban az észlelt hiányosságokat nem pótolta kielégítően, ezért döntöttek az új eljárás mellett. A tényállás hiányos maradt, és tényekből tényekre helytelenül következtettek, állapította meg a Kúria.
Aggályosnak nevezte a Kúria, hogy az első fokú bíróság nem szembesítette a tanúkat, az áldozatot és a vádlottat, a vádlottat és tanúkat, illetve a tanúkat egymással: Bene Krisztiánt nem szembesítették saját vallomásával, de ugyanez a helyzet Renner Erika vallomásával is, amelyben két tanú előtt Benét nevezte meg elsőként támadójaként.
Kiemelték, hogy az egyik tanú, Renner szomszédja, későbbi vallomásában emlékezett Bene jellegzetes szemszínére és szájára, de közvetlenül a támadás után tett vallomásában nem említett ilyesmit.
„Valószínűségre nem lehet alapozni bűnösséget”
– jegyezte meg a Kúria határozatát ismertető bíró.
"A kívánt bizonyosság elérhető", mondta a bíró, hozzátéve, hogy az új eljárásban azt kell bizonyítani, hogy a vádlott és csakis a vádlott követhette el a lúgos támadást. „Tovább kell menni azon az úton, amit a másodfokú eljárás megkezdett.” Ezután felsorolták, hogy kiket kell beidézni az új eljárás során, illetve hogy szembesítésekre is szükség lesz.
A Kúria szerint az ügynek vannak nyomozati hiányosságai, ebből fakad, hogy a bíróságok ennyire közvetve, mozaikszerűen tudták lefolytatni a bizonyítási eljárást. Ezeket a hiányosságokat nehéz lesz pótolni, jegyezte meg a bíró. Nem tartották be a tanúk kihallgatásának rendjét, ami megkérdőjelezi egyes vallomások hitelességét.
Nem az egész bizonyítási eljárást kell lefolytatni, a Kúria megadott támpontokat, milyen hiányosságokat kell pótolni, magyarázta a bíró.
Még egy filmben is gyenge fordulat lenne
A keddi ülés előtt nem sokkal előkerült levélről a bíró szarkasztikusan azt mondta, ha egy dramaturg állna elő egy ilyen forgatókönyvvel azt visszadobná a producer.
Egy másik sommás megjegyzése pedig a védelem módszereire vonatkozott; korábban Bene Krisztián ügyvédje azt feszegette, előfordulhatott-e, hogy a nő magának okozta a sérüléseit. A bíró szerint ez nem felelt meg a jó ízlésnek.
A Kúria álláspontja szerint továbbra is indokolt Bene előzetes letartóztatásának fenntartása.
Ártatlannak tartja magát
Az orvost első- és másodfokon is bűnösnek találták, előbb négy év, majd pedig 9 év börtönt kapott, illetve örökre eltiltották az orvoslástól. Az ítélet abban is változott, hogy először maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást okozó testi sértésért ítélték el az orvost, később pedig életveszélyt okozó testi sértésért.
Renner Erika és ügyvédje azt akarta elérni a Kúrián, hogy ne csak testi sértésben, hanem emberölési kísérletben mondják ki bűnösnek az orvost. Ezzel szemben Bene Krisztián mindvégig ártatlanságát hangoztatta, a Duna TV Kékfény műsorában például azt mondta, hogy “úgy érzem, hogy közellenséggé váltam”. A védelem azzal érvelt, hogy egy ismeretlen tettes követte el a támadást.