A Rákospatak utcai MÁV-területen éktelenkedő szeméthegyet a telek egykori bérlői hordták össze illegálisan. Többször is kigyulladt vagy felgyújtották a hulladékot, mire sikerült nagy nehezen kipaterolni onnan a lomizókat. Most végre a szemét elszállítását is megkezdik, de a művelet nem lesz egyszerű.
A környéken élők és a rákosrendezői felüljárón átkelők nap mint nap láthatták, hogyan terebélyesedett az évek alatt a Rákospatak utca 123. alatti szeméthegy. Bár egyértelmű volt, hogy a bérlők illegális tevékenységet végeznek, sokáig zavartalanul hordták oda a lomokat, háztartási és egyéb hulladékot. Naponta többször is fordultak egy ütött-kopott transzporterrel, amivel a máshol kidobott szemetet vitték a Rákos-patak közvetlen közelébe.
A szemét többször is kigyulladt vagy felgyújtották. 2014. április 04-én hatalmas fekete füstfelhő gomolygott a környéken, ha más nem, a tűzoltók már akkor is láthattak, mit műveltek ott a bérlők.
2015 áprilisában viszont még durvább tűz pusztított, erős bűz terjengett a környéken, órákig tartott, mire a tűzoltók normalizálni tudták a helyzetet.
Az illegális szemétgyűjtők a telekszomszédjuknak, egy fuvarozási cégnek is rengeteg bosszúságot és kárt okoztak, amíg hagyták őket létezni. A probléma olyannyira régi, hogy Zugló előző polgármestere, Papcsák Ferenc is kampányolt ott a 2014-es választások előtt, és a MÁV-val együtt már akkor megoldást ígértek. Évekig nem történt azonban semmi, egészen mostanáig.
Három hónapig tart a takarítás
A MÁV hétfői közleménye szerint a Rákospatak utcai telekről 10-11 ezer köbméter, illegálisan felhalmozott hulladékot szállítanak majd el. Naponta 12-17 teherautóval fordulnak, és várhatóan 90 napig tart a nagytakarítás.
A mentesítés több mint 300 millió forintba kerül a vasúttársaságnak. A területet 2009 júliusa óta bérelte a MÁV-tól egy gazdasági társaság, de a két cégnek sok vitája volt egymással. A telket nem hulladékkezeléshez adták ugyanis bérbe, mégis ott illegálisan halmoztak fel szemetet, lopták az áramot és persze nem fizették a bérleti díjat.
A MÁV végül felmondta a bérleti szerződést, de a bérlők nem voltak hajlandóak távozni, ezért bíróságra mentek, és az elsőfokú, nem jogerős ítéletben kötelezték a bérlőt az elmaradt díjak, a kamatok megfizetésére, valamint az ingatlan kiürítésére. A hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt büntetőeljárás is indult az ügyben.
A 2015-ös tűz után végre fizikailag is próbáltak tenni valamit azért, hogy a bérlők ne vigyenek újabb szemetet a telekre: a MÁV sorompót szereltetett fel a bejárathoz, valamint őrt állítottak a helyszínre, aki egy hulladék anyagokból összetákolt bódéban húzza meg magát éjjel-nappal.
A hulladék elszállításával kapcsolatban a MÁV szerencsére nem várta meg a bérlővel folyó jogi vita rendezését, hanem saját költségen kezdte meg az elszállítást, és jogi úton érvényesíti az ebből származó követelését. Kérdés, be tudják-e valaha is hajtani a pénzt azokon a bérlők, akik a bérleti díjat sem voltak hajlandóak fizetni, és a környezet épségére is nagy ívben tettek.
A szemét most már legális lerakóba kerül
A MÁV-nak közbeszerzési eljárást kellett lefolytatnia, ezért tart ilyen hosszú ideig a hulladék szabályos elszállítása – magyarázták a hétfői közleményben.
A Rákospatak utcai szemetet kézzel és géppel is gyűjtik majd hétköznaponként 7-től 17 óráig. A három hónapos tervezett idő azt jelenti, hogy egész nyáron takarítják a területet.
A hulladékszállító teherautók az M3-as bevezető – Kacsóh Pongrác út (OMV benzinkút) – Tengerszem út – Rákospatak utca vonalán érnek a fővárosba, visszafelé pedig a Rákospatak utca – Kacsóh Pongrác út – M3-as vonalon haladnak.
A hulladékot hatósági engedéllyel rendelkező lerakókban helyezik el – ígérik.
Azt nem tudni, végeznek-e majd talajcserét is a súlyosan szennyezett területen, illetve kitakarítják-e Rákosrendezőt is, amely szintén MÁV-terület, és szintén tele van szeméttel.