Dilemma előtt áll a visegrádi országok együttműködése - írta pénteki elemzésében az osztrák Die Presse.
A visegrádi országok, Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Magyarország csaknem két éve hasznot húznak abból, hogy az európai politika új hatalmi tényezőjeként lépnek fel - írta a Die Presse.
A lap tudósítója, Boris Kálnoky szerint Nagy-Britannia kilépése az unióból tovább növeli a közép-európaiak súlyát az unió lakosságában, a gazdasági teljesítményben és az uniós intézményekben.
"Most azonban fordult a széljárás, és a visegrádiak összetartása széthullhat" - írja Kálnoky.
Hozzátette, Emmanuel Macron francia elnök és Angela Merkel német kancellár közösen akarják előmozdítani az európai politikát, közös gazdasági vezetést és európai adókat szeretnének.
A visegrádiak szerinte nem akarnak lépéseket tenni egy erősen integrált Európa irányába, azonban nem akarnak a periféria szorulni sem. Közölte, a dilemma az, hogy megváltoztassák-e a véleményüket vagy az elutasítás miatt esetleg veszítsenek súlyukból.
A visegrádi országoknak erről különböző véleményük van.
A szerző szakértőkre hivatkozva megjegyezte, a visegrádi együttműködés egyre inkább Visegrád 2+2-ről szól, amelyben Csehország és Szlovákia vannak az egyik oldalon és Németország felé húznak, a másik oldalon pedig Lengyelország és Magyarország áll.