Tiltott bennfentes kereskedelem gyanúja merül fel a Mészáros Lőrinc érdekkörébe tartozó Konzum Nyrt. részvényeivel kapcsolatban egy tőzsdei érdekvédelmi szervezet szerint, amely ezért kezdeményezte az MNB vizsgálatát. Kiszúrta ugyanis, hogy „valakik” közvetlenül az előtt jól bevásároltak a cég papírjaiból, hogy nyilvánosan bejelentették az MKB Bank több mint felének megszerzését. Vagyis előre tudhatták, hogy sokkal többet fog érni a papír, csakhogy ha ezt az infót a tőzsdén felhasználták, az bűncselekmény. A Konzum szerint minden jogszerű és áll a piacfelügyeleti vizsgálat elé.
Furcsa módon megugrott a Konzum Nyrt. részvényeinek tőzsdei kereskedése közvetlenül azt megelőzően, hogy bejelentették a cég részesedésszerzését az MKB Bankban – szúrta ki a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (Tebész), amely emiatt kedden közérdekű bejelentést tett az MNB-nél, kérve a piacfelügyeleti eljárás megindítását, az esetleges törvénysértés kivizsgálását. A szervezet azt állítja, hogy „valószínűsíthetően tiltott bennfentes kereskedés” történt a cég részvényeivel, amiknek forgalma valahogy pont akkor élénkült meg, amikor már megvolt az MKB-üzlet, de ezt még nem hozták nyilvánosságra.
Június 1-én pár órára a Konzum kérésére a BÉT kifejezetten felfüggesztette a kereskedést a cég papírjaival. Ez idő alatt hozták nyilvánosságra a Konzum Nyrt. rendkívüli tájékoztatását arról, hogy a jegybanki jóváhagyással a tulajdonába kerülő Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. szerződést kötött az METIS Magántőkealap átvételéről.
Megtáltosodtak a részvények az MKB-shopping után – és előtte is
Ennek az ügyletnek a következtében szerzett a Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. 45 százalékos szavazati jogot az MKB Bank Zrt.-ben. Azt is bejelentették, hogy a Konzum Alapkezelő Zrt. ezen felül megvásárolja az MKB 4 százalékát megtestesítő részvénymennyiséget. Ezzel a Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesterhez és a Jászai Gellért, Konzum Nyrt. elnök-vezérigazgatójához köthető alapkezelő összesen 49 százalékos tulajdonrészt szerzett a bankban – erről itt olvashat tovább.
Az érdekvédelmi szervezet megvizsgálta, hogyan alakult a kereskedés a Konzum papírjaival az ügylet időszakában, és a bejelentés előtti időben egy nehezen magyarázható kiugrást találtak a forgalomban, illetve az árfolyamban. „A kereskedési adatokból jól látható, hogy a június 1-i rendkívüli bejelentés előtti két napon, május 30-án és 31-én látszólag indokolatlanul, hirtelen fokozott mértékben megnövekedett a részvény iránti érdeklődés. Pedig előtte már hosszabb ideje nyugodt, kiegyensúlyozott kereskedés jellemezte a részvényt” – mondta Dióslaki Gábor, a Tebész elnöke.
Előnyben voltak másokkal szemben?
Lekövették, hogy a napon belüli átlagárak mindkét nap emelkedő árfolyamot, azaz folyamatos vételi érdeklődést mutatnak, melyhez a korábbi napokhoz képest többszörösére megugró forgalom párosult. „Tőzsdei nyelven úgy fogalmazhatunk, hogy valakik már két nappal a bejelentés előtt elkezdték tépni a részvényeket. Aztán jól látszik, hogy a bejelentés után már az egész piac tépte a papírokat, a megélénkült forgalom szinte ugyanazokat a számokat hozta. De érdekes módon egyesek már mintha a bejelentés előtt is erre spekuláltak volna” – tette hozzá.
Így a szervezet szerint a piaci mozgásokból úgy tűnik, mintha „egyes piaci szereplők már a június 1-jei bejelentést megelőzően, de ennek az információnak a birtokában elkezdtek volna kereskedni pont úgy, mint amilyen hatást a hír – valóban – ki is váltott”. Ez pedig a piac összes többi szereplőjével szemben tisztességtelen előny lenne, így a jogsértő és ezért tiltott bennfentes kereskedelem klasszikus esete – mondta Dióslaki. Ezért beadványukban javasolják, hogy az MNB „a piac biztonsága, valamint az esetleges jogsértések hatékony felderítése és szankcionálása érdekében haladéktalanul indítsa meg e tárgykörben piacfelügyeleti eljárását”.
A Konzum áll a piacfelügyeleti vizsgálat elé
A Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt. a tőkepiaci törvényeknek megfelelően, és a jogszabályok betartásával működő tőzsdei vállalat, ezért kész bármilyen Tebész által sérelmezett ügyben piacfelügyeleti vizsgálat elé állni – reagált erre a részvénytársaság a hvg.hu-nak. „Sajnálatosnak tartjuk ugyanakkor a Tebész egy kibocsátói körre koncentráló tendenciózus, minden jogalapot nélkülöző kampányszerű támadásait, amellyel sérül az érintett társaságok jó hírnevéhez való joga” – tették hozzá. Ezért megfontolják, hogy jogi lépéseket is tegyenek. Az MKB-bejelentést megelőzően is voltak ugyanis olyan tőzsdei bejelentések, amik akár befolyásolhatták a részvények forgalmát.
Ha üzérkedtek az infóval, az Btk.-kategória
Dióslaki az MNB-beadványuk alapján azt is kiemelte: az elkövetők szorulhatnak, mert éppen tavaly szigorodott a tiltott bennfentes kereskedelme megítélése. Ekkor vette át ugyanis Magyarország teljes körben azt az EU-s rendeletet, mely kiszélesítette azt a kört, amelyben valaki vissza tud élni egy bennfentes információval. Így például már nem csak az követheti ezt el, akinek egy tőzsdén sokat érő infóról hivatalból tudomása van, hanem az is, aki csak kapott egy „súgást”, milyen vásárlásokat hajtson végre.
Így az MNB-nek komolyan kell(ene) vennie a bejelentést, ami már csak azért is pikáns, mert az MKB több szálon is kapcsolódik Matolcsy Györgyhöz, mióta áprilisban megváltozott a bank tulajdonosi szerkezete. Ekkor Szemerey Tamás, a jegybankelnök unokatestvérének tulajdonában álló BanKonzult Pénzügyi és Gazdasági Tanácsadó Kft. 20,19 százalékos, a Balog Ádám, az MNB korábbi alelnöke, Matolcsy bizalmasa tulajdonában álló Promid Invest Zrt. pedig 9,81 százalékos közvetett tulajdont szerzett.
Most pedig a Matolcsy vezette MNB objektív felügyeletként jól kivizsgálhatja, vajon történt-e jogellenes spekuláció a másik nagy MKB-tulajdonoscsoporthoz köthető papírokkal. Piacfelügyeletként az MNB saját hatáskörében is szankcionálhatja a bennfentes kereskedelem tilalmának megsértését. Ugyanakkor ez a cselekmény – ha bebizonyosodik –, akkor büntetőjogi kategória is: a Btk. szerint akár három évig terjedő, minősített esetekben 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető bűncselekmény.
A 24.hu szerdán írt arról, hogy milyen jelentős áremelkedést produkált a Konzum Nyrt. részvénye az idei évben, illetve mióta Mészáros Lőrincnek hívják az egyik tulajt.
Keresztbe-kasul |
Már a Népszabadság bedöntése óta összefüggésbe hozták a miniszterelnök gázszerelő barátját a lapot megvásárló Opimus Press-szel, csak március elején jelentette be hivatalosan a cégcsoport, hogy Mészáros 16,9 százalékos részesedést szerzett az Opimus Group Nyrt.-ben. A Konzum Management Kft. pedig a részvények 14 százalékát vásárolta meg. Ez a cég annak a Konzum Nyrt.-nek a tulajdona, amelyben Mészároséknak 20 százalékos tulajdona van – erről itt olvashat részletesen. A Tebész az Opimusnak is nekiment már, mert szerintük törvénysértések történtek a cég tavaszi közgyűlésén, ezért az összes ott hozott döntés támadható. Köztük az is, hogy a felcsúti polgármester a saját lányait ültette a vezetőségbe. Ez az ügy a Fővárosi Törvényszék előtt van. |