A Tanítanék Mozgalom korábbi vezéralakja szerint az Orbán-kormány ostoba, és a mostani törvénymódosítással csak tovább rontja azoknak a gyerekeknek a helyzetét, akiket nem tanítottak meg rendesen írni, olvasni, számolni.
“Az oktatási kormányzat Taigetosz pozitív”
– írja Pukli István pártjának, a Polgári Világ blogján a múlt héten elfogadott, Taigetosz-törvény néven elhíresült jogszabály kapcsán, amely egyebek mellett arról rendelkezik, hogy a továbbiakban a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel (BMTN) küzdő tanulók se kaphassanak felmentést az osztályozás alól.
A Tanítanék Mozgalom korábbi vezéralakja szerint 1000 “diszes” (vagyis diszlexiás, diszgráfiás vagy diszkalkuliás) gyerekből mindössze egy valóban az, a többieket egyszerűen nem tanították meg rendesen olvasni, írni, számolni.
Az Orbán-kormány ezt úgy kezelte, hogy a nehézségekkel küzdő gyerekeket mentesítette számolási, helyesírási feladatok alól, ezzel azonban magát az alapproblémát nem oldották meg. Sőt, az új nemzeti alaptantervvel csak tovább rontotta az egyébként nem diszes gyerekek helyzetét, írja Pukli.
“Nincs idő megtanítani a gyermekeket rendesen olvasni, írni, számolni, ezért a lemaradókat szakember híján nem kezeli, hanem mentesíti.”
Pukli szerint a Taigetosz-törvény tovább súlyosbítja a helyzetet, mert már ezt a mentesítést sem kapják meg a gyerekek, “cserébe viszont továbbra sem fejlesztik őket”.
Totális pedagógiai baklövés?
Kedden a Tanítanék Mozgalom is tiltakozott a törvény ellen; a Sándor-palota elé szervezett tüntetésen azt kérték Áder János köztársasági elnöktől, hogy ne írja alá a köznevelési törvény módosítását. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete korábban "totális pedagógiai baklövésnek” nevezte a felmentés megvonását.
A törvény körül egyébként elég nagy a zűrzavar; a hírekben úgy jelent meg először, hogy az új jogszabály az írási, olvasási, számolási zavaros gyerekekre is vonatkozik. Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa azonban a hvg.hu-nak cáfolta, hogy ez így lenne. Mint elmondta, a jogszabályban említett BTMN kategória nem fedi le a sajátos nevelési igényű (sni) kategóriát, és az ide tartozó gyerekeket pedagógai eszközökkel át kell lendíteni ezeken a nehézségeken, magyarázta Aáry-Tamás.