Máriafürdőn már hetvenméteres lejárókat csináltak a tóhoz tavaly nyárra, hogy a strandolókat megkíméljék a kellemetlen iszaptól. A mocsarasodásnak több oka is lehet, úgy tűnik, nem a természet játékáról van szó.
(Képünk illusztráció)
Az önkormányzat tavaly nyárra extra hosszú lejárókat készíttetett a strandokra Balatonmáriafürdőn, akadt köztük hetvenméteres is – írta a keddi Népszava. Erre azért volt szükség, hogy a strandolókat megkíméljék az iszaptól, amely a korábbinál sokkal nagyobb mértékben rakódott le a part mentén – mondta Galácz György, a település polgármestere. Korábban elég volt kétévente tisztítani az iszapcsapdákat, az elmúlt években már minden tavasszal elvégeztette a munkát az önkormányzat, de így sem volt elég hatékony az iszaptalanítás.
Tavalyelőtt ősszel kezdődtek a gondok, a hirtelen iszaposodás olyan gyors volt, hogy szárazra kerültek a horgászcsónakok és a több tízméteres lejárók. A hatvanas évekhez képest egyébként is 40-50 méterrel beljebb húzódik a part, és a mocsarosodás folytatódik, a nádasban újabb száraz felületek jöttek létre.
A Balatonban szakemberek szerint százévente egy centiméter a természetes iszaposodás, olyanra korábban nem volt példa, hogy néhány hét alatt 50-80 centiméter iszap rakódjon le.
A mocsarasodás lehetséges, de nem bizonyított okai:
- a Kis-Balatonnál változtattak, és emiatt a Zala anélkül ömlött a tóba, hogy előtte lerakta volna a hordalékát,
- a tartósan magas vízállás megváltoztatta a Balaton áramlását, és emiatt rakódik le több iszap a nyugati medencében,
- a balatonfenyvesi óriásmóló építésénél nem szállították el az üledéket, hanem a tó közepén ürítették ki a kotróhajókat, és az áramlás egészen Keszthelyig szétterítette az iszapot.
A lap szerint az idei szezont mindazonáltal kevésbé veszélyezteti az iszap. A polgármester ugyanakkor arról beszélt, hogy mindenféle vizsgálatot ígértek az ügyben, de a téma a jelek szerint lekerült a napirendről.