Itthon Dercsényi Dávid 2017. május. 24. 10:32

Már Bienerthet ütik az úszószövetségben, míg ő mossa kezeit

Négy hónap elég volt ahhoz, hogy a Magyar Úszó Szövetség elnökének lemondását követeljék a korábban Gyárfással is hadilábon állók. Muníciót adnak Bienerth Gusztáv ellen a hétvégi közgyűlés vitatott eseményei. Az elnök állítja: minden szabályosan történt, és a botrány csak a közelgő budapesti világbajnokság sikerét kockáztatja.

Közömbösek az úszószövetségi tagok, nem érdekli őket, hogy a saját életük és munkájuk kereteit megszabó dokumentumról kell dönteni, mondja visszatekintve a hétvégi közgyűlésre Sárdi Ákos, a székesfehérvári Hullám 91 Úszó és Vízilabda Egyesület elnöke a hvg.hu-nak. Érveire gyorsan jön a válasz. "Olyanok is szavaztak az új alapszabályról, akik el sem olvasták" – panaszolja Bienerth Gusztáv úszószövetségi elnök lapunknak. A két állítás rávilágít az úszószövetség központi problémájára.

A MÚSZ közgyűlése előtt több cikk is megjelent, amely a Gyárfás Tamás bukása után hatalomra került, és már négy hónapja regnáló vezetést támadta. A 24.hu cikke egy olimpiai szintidős szabálytalanságot és annak kezelését hozta fel negatív példának, az Index kimerítő cikke pedig különböző szabálytalanság-gyanús ügyeket vett végig az alapszabály megsértésétől az átláthatóság hiányáig.

Bienerth Gusztáv a hvg.hu interjúján május 18-án
Fazekas István

Ám a hétvége sem hozott megbékélést. Hornyák Viktor, a Széles Sándor Úszó-Nevelő Műhely vezetője több egyesülettel a háta mögött feljelentést tesz ugyanis a közgyűléssel kapcsolatos szabálytalanságok miatt, kérve a döntések megsemmisítését.

Megbukott vagy ez a demokrácia működése?

Bienerth Gusztáv nem tagadja: mindenkinek szíve joga perre menni, de szerinte szabálytalanságok nem voltak. A bíróságnak viszont lesz dolga eldönteni, mi éri el értelmezése szerint a szabálytalanság mértékét. Volt a hétvégén olyan szavazás, amit a kritikusok szerint akkor rendeltek el, amikor a jelenlévők zöme kiment enni valamit, így nem volt a teremben, a kérdés feltételekor, a szavazatszámlálást pedig pillanatok alatt lebonyolították. Alapszabály-ellenesnek mondják többen, hogy Bienerth nem szavaztatta meg a levezető elnöki posztot, hanem magára testálta azt. Ő viszont utólag is arra a rendelkezésre hivatozik, miszerint az elnök feladata "a Közgyűlés Elnöki tisztségének ellátása" – ez szövegszerűen így is van.

A közgyűlés után olyan vélemények jelentek meg, hogy Bienerthben megrendült a bizalom, le kéne mondani, megalázó vereséget szenvedett. Ezt abból szűrték le, hogy az elnök embereinek tekintett elnökségi tagjelöltek közül csak kettő (Danks Emese Unicef-elnök és Rákosfalvy Zoltán ügyvéd) került be a testületbe, viszont a többiek (köztük Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes) elvérzett. Ezentúl az új alapszabály-tervezetet is nagy többséggel szavazták le a küldöttek.

Akik most Binerth bukását látják abban, hogy a titkos szavazáson alulmaradt egyes kezdeményezéseivel, Gyárfás Tamás elnöksége idején még azért keltek ki, hogy az akkori vezetés csak nyílt szavazást tűr, és megfélemlíti ezzel az ellenzőit. Bienerth most azt mondja: nem történt más, mint hogy a titkos szavazáson egyes kérdésekben másként döntött a tagság, ez viszont nem tragédia. Bár annak nem örül, hogy elvérzett az a kezdeményezés, hogy felügyelőbizottságot állítsanak fel, amely átfogóan vizsgálhatna minden kérdést és döntést – akár előzetesen is.

Érdekes helyzet, ami a MÚSZ vezetésében kialakult: a négy hónapja még megszavazott elnök sokak szerint máris eljátszotta a bizalmat. A kritikusok állítják: Gyárfás utódja sokszor nem elérhető, és érződik rajta, hogy nem ért az úszáshoz. Bienerth azonban saját statisztikával cáfol: 20 városban és 32 klubnál járt – sorolja, egyébként negyedévente kerekasztalon lehet tőle kérdezni.

Saját emberekkel dolgozni vs. fideszes térfoglalás

Sokan panaszkodnak arra, hogy Bienerth hozta a szövetséghez a maga embereit, Szabó Krisztinát például operatív igazgatóvá tette. Az igazgatói posztokat még Gyárfás Tamás hozta létre. Amikor Kovács Éva főtitkár átigazolt a vizes vb-t rendező Bp2017 Kft.-hez ügyvezetőnek, három igazgatót választott meg a közgyűlés. Bienerth azonban saját hatáskörben nevezte ki Szabót és egy másik, jogi igazgatót, Wildner Domonkost. A kritikusok állítják: ez alapszabály-ellenes. Az elnök viszont azzal érvel, hogy ezek olyan igazgatói posztok, amelyek igazából sportmunkatársi munkakörök, nem sportigazgatói beosztások. Azaz az igazgatói cím nem egyenlő az igazgatói beosztással.

Az érvelést sokan nyakatekertnek tartják. És mivel Wildner és Rákovsfalvy új elnökségi tagok is kormánypárti kötődésűek, elhanyagolható úszószövetségi háttérrel kerültek a szervezetbe, többek "fideszes tempóra" panaszkodnak.

De az is érthető, hogy a teljesen kívülről érkező Bienerth a Gyárfás-rendszerben mélyen beágyazódott emberekkel teli szervezetben olyan csapatra akar alapozni, amenynek tagjait ismeri, és akikben megbízik. A saját kör kiépítését indokolhatja, hogy folyamatosak ellene a támadások. Az elnöki posztját kikezdő kérdések özönét nemrég videoüzenetben utasította vissza. Bienerth arra panaszkodik, hogy a visszahívását kezdeményezők azt kockáztatják, hogy leállnak a szövetségen belüli kifizetések, és ez a világbajnokság megrendezésének sikere is veszélybe kerül.

Fülöp Máté

Megszavazták volna az alapszabályt, mert későre járt

Úgy fest, sokan képtelenek megbarátkozni azzal, hogy Bienerth úgy próbálja igazgatni a MÚSZ-t, mint egy vállalatot, és a stílusával sincsenek kibékülve. Egy sportági szakszövetségben a tagság dönt, nem a felsővezetés, mondja Sárdi. Szerinte az új alapszabály sorsa is tanulságos: már majdnem megszavazta azt a tagság. A végszavazás idejére már mindenki a hazautat várta, így már-már lendültek az új alapdokumentumra áldást adó kék kártyák. Sárdi azonban felszólalt, és kritizálta, hogy több mint 80 módosításról kellene egy csapásra szavazni. Úgy érezte, felszólalásával akadályozta meg, a felügyelőbizottság felállítását, ahogy azt is, hogy az elnökség és az elnök jóval nagyobb, szinte teljhatalmat kapjon.

Hornyák Viktor azt mondja, nem elnököt akar buktatni, hanem a szabályos működést akarja kikényszeríteni, és a visszaéléseknek is véget akar vetni, elvégre egy 1,7 milliárdos költségvetésű szövetségről van szó.

Ugyanakkor Bienerth szavaival és tetteivel nehéz vitatkozni: az új elnök elrendelte az átvilágítást, aminek már vannak egyes megállapításai, meg akarja reformálni az átigazolási rendszert, és személyi kérdésekben titkos szavazás zajlott, ahogy ígérte. Ha az úszók még nagyobb elszámoltathatóságot és átláthatóságot akarnak, kénytelenek lesznek jobban a kezükbe venni a saját sorsukat.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.