Jelentősen megdobta az MVM támogatása a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány büdzséjét. Ennyit át lehet látni, különben a transzparencia nagyfokú hiánya is jellemzi a kormánnyal menetelők gazdálkodását. A CÖF végül előállt egy magyarázattal, mire költik az állami tulajdonban lévő vállalattól kapott félmilliárd forintot.
November 20-áig használhatja fel a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) – és nyilván a Civil Összefogás Fórum (CÖF) – azt az 508 millió forintot, amelyet tavaly kapott az állami Magyar Villamos Művektől (MVM). A HVG április végén írta meg, hogy információink szerint több százmilliót, egyes források szerint félmilliárd forintot kapott a CÖKA az MVM-től. Munkatársunk hiába kereste a két szervezetet, nem kapott választ. A civilek többszöri megkeresésünkre is csak annyit mondtak,
"a CÖF az érvényes törvényi előírásoknak megfelelően számol el támogatásaival, állami szervektől támogatást nem kapott, pályázat útján csak a Polgári Magyarországért Alapítványtól (vagyis a Fidesz pártalapítványától – a szerk.) nyert támogatást."
Vagyis a kormánypropagandában előszeretettel emlegetett "Soros-szervezetek" átláthatósága mellett kardoskodó, és Soros ellen Brüsszelben kétszer is tüntető szervezet nem volt hajlandó elárulni, kapott-e pénzt az MVM-től, vagy sem. Az MVM sem árulta el, levelünkre azt írták, azt közérdekű adatigénylésnek veszik, a szabályok szerint majd 15 napon belül válaszolnak. Ehhez képest meglepetés volt, hogy az Átlátszónál – mely a HVG információja után fordult a villamosművekhez – landolt a közérdekű adatigénylésre a válasz. Ott világosan le volt írva,
2016-ban 508 milliót kapott a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány, a pénzt november 20-ig használhatja fel.
A válasz alapján ez volt az első ilyen támogatás, azt viszont nem közölték, pontosan mire adták a pénzt. Hogy a CÖF mire szokta költeni, az jól dokumentált: korábbi kampányok során a Fidesztől átvállalták a párt ellenfeleinek lejáratását szolgáló negatív reklámok kihelyezését. A finanszírozást cserébe segítette a Fidesz pártalapítványa.
A szublimáló szóvivő: Bocs, ügyvéd vagyok
Megkerestük az MVM-et, hogy miért nem tisztelték meg a kérdéseket elsőként felvető szerkesztőségünket a válaszokkal, de egyelőre nem nyilatkoztak az ügyben. Ennél is tanulságosabb volt, amikor a CÖF-nél érdeklődtünk a félmilliárdot meghaladó összeg útjáról, sorsáról. Felhívtuk Dr. Ifj. Lomnici Zoltánt, aki a CÖKA-CÖF szóvivője, ám arra hivatkozva nem volt hajlandó semmit sem mondani az 500 millióról, hogy ő egyben a szervezet ügyvédje is, így köti a titoktartás. Arra a felvetésünkre, hogy ő a szóvivő is, nem reagált.
Fricz Tamás szóvivővel sem volt nagyobb szerencsénk, azt mondta, nem nyilatkozhat, Csizmadia László elnökhöz irányított minket a félmilliárd forintos kérdéssel.
Csizmadiát telefonon nem értük el, a következő kérdéseket tettük fel e-mailben:
- Miért nem árulták el a HVG korábbi megkeresésére, hogy mennyi pénzt kaptak az MVM-től?
- Nem tartják-e visszásnak a titkolózást, miközben több civil szervezetet azzal támadnak, hogy átláthatatlan a működésük, holott azok tételesen közzéteszik a támogatóik listáját?
- Milyen jogcímen kaptak az MVM-től pénzt? Korábban a HVG-nek azt a választ küldték, hogy csak a Polgári Magyarországért Alapítványtól nyertek pályázat útján támogatást.
- Az MVM-es támogatás konkrétan hogyan zajlott, kinek a kezdeményezésére?
- Mire költötték ezt az 508 millió forintot?
- Más állami cégtől kaptak-e támogatást?
- Összesen mennyi támogatást kaptak tavaly?
Erre azt írták, az MTI Országos Sajtószolgálatán keresztül kiadnak egy közleményt válaszul, majd a korábban is bevett fordulattal hirtelen a HVG tulajdonosi köréről és támogatóiról kezdtek érdeklődni.
A közleményük azóta megérkezett, ezek szerint az MVM-es támogatást év végén utalták, nettóban 400 millió forintról van szó, érvelésük szerint ezt a "donorszerv" hozhatta nyilvánosságra, amit "bölcsen meg is tett". Tavaly a CÖF-CÖKA valamivel több, mint 70 millióból gazdálkodott, a tavaly beérkezett támogatásokból 51,2 milliót használtak fel. Az állami pénzt civil missziójukra fordítják – állítják. Ezek a következők lesznek:
- A népfelség elvére alapozott civilitika tudományágának kidolgozása, az alapok megteremtése, minél több szellemi honvédő közreműködésének elérésével bel- és külföldön egyaránt.
- A civil közösségek érdekében reklámmal, hirdetésekkel hívják fel a figyelmet a személyi jövedelemadó 1%-nak lehetséges adományozására az önkéntes munkát végző egyesületek és közhasznú szervezetek támogatása érdekében.
- A gyermekek egészséges táplálkozásáért szakmai csapatukkal megalkották és országszerte népszerűsítik a táplálkozásbiológiailag korszerű komplettált ételek technológiáját, felajánlják a gyermekélelmezési konyhák szakácsainak képzését, pontos új ételkreációk receptúráit gyakorlatban is bemutatják, illetőleg átadják.
- A vidéki önkormányzati konyhák második műszakjának beindítására ösztönöznek. A rövid élelmiszerlánc előnyeit bemutatva segítik a kis- és családi vállalkozások alapítását és stratégiai szerződéseinkkel az általuk létrehozott termékek értékesítését.
Ha ez nem lenne elegendő indoklás félmilliárd forintra, amelyet az állami vállalaton keresztül minden adófizető is állhat, akkor itt egy összegző magyarázat a CÖF-től:
"2016 év végére kezdeményezésünket a társadalmi szereplők sikeresnek ítélték és az általuk biztosított támogatások összegszerűségükben is megnyitották civil missziónk gyakorlati megvalósításához a lehetőséget."
Kiborultak a CÖFIKÉN
Az április végi címlapunkat egyébként a CÖF-ös történetnek szenteltük, mire a következő közleményt adták ki az MTI-ben, ami most így, a beigazolódott 508 milliós támogatás ismeretében új megvilágítást kap:
A CÖF közleménye a HVG valószínűleg minket érintő címlapjáról
Az emberek hű társuknak tekintik a kutyákat és segítő szándékukat nagy becsben tartják. Kétségtelen, hogy vannak kategóriák, amelyek alapján különbséget lehet tenni kutya és kutya között. Vannak például vadászkutyák, házőrző kutyák és veszett kutyák is. Mi úgy gondoljuk, hogy amikor hazánkat védjük, ránk leginkább a házőrző minősítés vonatkozhat. Fontosnak tartjuk, hogy a folyamatosan CÖF-CÖKA-t támadó HVG válassza ki a ráillő minősítést, miközben jelezzük, hogy a "házőrző" lehetőség választása már nem áll rendelkezésükre, hiszen az ország érdekeit figyelmen kívül hagyó, kifejezetten rosszindulatú és alaptalan vádaskodásaik csak a másik két kategória választhatóságát teszik lehetővé. Egyébként szeretnénk, ha azzal foglalkoznának, hogy a Soros-féle alapítványoktól milyen támogatást kapnak, különös tekintettel a Nyitott Társadalom Alapítványra.
Óvatosságra intjük a HVG-t, mert csontrágás közben a fogak kicsorbulhatnak.
Soros kormányzati kedvencek
A külföldi támogatást kapó civilek elleni törvény miatt most újra a figyelem középpontjába került a Civil Összefogás Fórum. Az ellenzék a CÖF és a mögötte álló alapítvány működésének átláthatóságát kéri számon. Az LMP-s Szél Bernadett például büntetést is kapott, mikor a parlamentben lobogtatta a CÖKA beszámolójának teljesen üres oldalát, mert nem kért engedélyt a szemléltetésre.
A szervezet szerint Szél olyan lapokat mutogatott, amelyet a CÖF-nek nem kellett kitölteni, mert központi költségvetésből, önkormányzattól, nemzetközi forrásból nem kapott pénzt, ahogy normatív támogatást sem. A többi oldalon pontosan szerepel a támogatás és az adományok összege. Szél szerint viszont ez nem igaz: a hvg.hu-nak azt mondta, a "más gazdálkodók" rublikában a Fidesz pártalapítványát fel kellett volna tüntetnie. Az igaz ugyan, hogy más oldalakon szerepelnek számok, de ömlesztve, így nem nyomon követhető, hogy honnan és kitől jön a pénz.
A CÖKA holnapján 2012-től vannak közzétéve a mérlegek, a 2016-os még nincs fönt, az egy évvel korábbit itt tudja megnézni. Ebből sem derül ki tételesen, kik a támogatók. Az mindenesetre látszik, hogy az 508 milliós támogatás jelentősen dob a büdzsén, 2015-ben 55 milliós bevételük volt csak.
A CÖF-CÖKA vezetősége egyébként azt állítja, 2010-2016-ig állami vállalattól támogatást nem kapott. A Népszabadság korábban lebuktatta őket: olyan szervezeteket is a támogatóik között soroltak fel, akik erről nem is tudtak. A CÖF ezt is kimagyarázta: sokan erkölcsi támogatók, van, aki pénzt is ad. Az oldalt biztos, ami biztos átírták.