Hiába állapította meg teljesen egyértelműen az 1956-os Intézet, hogy a forradalom 60. évfordulóján az utcákra került plakátokon nem Dózsa László, hanem Pruck Pál szerepel.
Az ügyben azután kezdődött vizsgálat, hogy az országszerte elhelyezett plakátok egyikén egy rokona felismerni vélte a 2000-ben elhunyt Pruck Pált, akinek a képe mellé azonban Dózsa László színész-rendező nevét írták. Az 1956-os emlékbizottság társelnöke, az emlékév kormánybiztosa, Schmidt Mária akkor azt üzente a rokonnak: "Jelen állás szerint mi Dózsa Lászlót azonosítottuk be. Természetesen, ha ki fog derülni, hogy nem az, akkor elnézést fogunk tőle kérni."
Az 1956-os Intézet kutatói hétfőn közölték, a képen minden kétséget kizáróan Pruck Pál szerepel. Ehhez összehasonlították a két férfi több fiatalkori képét.
A két gyermek egykorú fotóinak részletes összehasonlítása teljesen egyértelművé teszi, hogy a képen Pruck Pál szerepel"
– írták.
Az RTL Klub most megkérdezte a Terror Háza Múzeumot – amelynek vezetője Schmidt –, tervez-e az ígéretéhez híven bocsánatot kérni Pruck rokonától. Az intézmény sajtóosztálya azt írta, hogy az
1956-os Intézet anyaga egyetlen új szempontot, adatot vagy tényt sem tárt fel.
Vagyis könnyen kikövetkeztethető, hogy szerintük Schmidtnek nincs oka megkövetni a férfit.
Dózsa László ezúttal nem akart nyilatkozni, az RTL Híradója azonban felidézte korábbi szavait, melyek szerint "önmagát megtagadva, kegyeleti okból" lemond arról, hogy az ő neve szerepeljen a képen.
A fotó korábban előkerült az amerikai Life magazin online archívumából is, ahol a készítője szintén Pruck Pál nevét tüntette fel a képaláírásban.