A Jobbik levélben is megígérte, aláírja az LMP-s beadványt, így hamarosan mehet az Alkotmánybíróság elé. A DK-s szignók nélkül.
Nem sokkal a Jobbik elnökségének döntése után már cselekedett is a frakció: levélben tájékoztatták az LMP-t, hogy aláírják a párt alkotmánybírósági beadványát a lex CEU-ról - tudtuk meg az LMP társelnökétől, Szél Bernadettől. A teljes ellenzéki létszám 68 képviselő, viszont Szél Bernadett azt mondta, a DK nem írja alá a kezdeményezést. Erről egyelőre szóban tájékoztatták őt. A szükséges számú aláírás így is megvan, a Demokratikus Koalíciónak ugyanis csak négy parlamenti képviselője van, a beadványhoz elég az 50 szignó, amihez a Jobbikra mindenképpen szükség van.
Szávay István jobbikos politikus az elnökség döntése után próbálta kimagyarázni, hogy lépésükkel sem a baloldal, sem Soros György mögé nem álltak be, a jogállamiságért álltak ki.
A Jobbik-frakció támogatja a CEU-ellenes törvény Ab-vizsgálatát
A Jobbik-képviselők aláírják a CEU-ellenes törvény alkotmányossági vizsgálatát célzó beadványt - közölte Szávay István jobbikos képviselő szerdán délután.
Az LMP ébredt elsőként, a párt komplett alkotmánybírósági beadványt készített, több ponton felsorolva, mit kifogásolnak a törvényben. Néhány példa:
- a kormány semmilyen érdemi indokkal nem támasztotta alá, miért kell kivételes eljárásban elfogadni a felsőoktatási törvény módosítását
- a törvény a művelődéshez való alapjogot és a tanulás, kutatás, tanítás szabadságának jogát is sérti illetve korlátozza
- alkotmánysértő, hogy a külföldi felsőoktatási intézmény működéséhez nemzetközi szerződést ír elő a törvény
- alkotmánysértő, hogy a kormány szabad mérlegelésétől függ egy egyetem működése
Az LMP azt írta a pártoknak, ha tartalmai kifogásuk, javaslatuk van a beadvánnyal kapcsolatban, jelezzék, rugalmasak a szöveg átalakításában. Ilyen javaslat azonban még nem érkezett - közölte Szél. Az MSZP-ből Tóth Bertalan frakcióvezető jelezte, meghozták a politikai döntést az aláírásról, kedden hoz formális döntést a frakció is. Szél arra számít, kedden, a következő parlamenti napon írhatják alá a nagyobb frakciók a beadványt, így azt szerdán küldhetik el az Alkotmánybíróságnak.