Itthon hvg.hu/MTI 2017. április. 05. 21:54

Gőzerővel folytatódik a sorosozás, a héten jön a civilek elleni javaslat

Hamarosan jönnek a "külföldről támogatott szervezetek", a Fidesz ugyanis a napokban benyújtja a civilek megregulázását célzó törvénytervezetét. Bár azt ígérik, ettől ugyanúgy nyugodtan működhetnek, a CEU esetében látszik, ez nem pont így van.

A 444.hu szerint szó szerint megegyezik a civil szervezetek megrendszabályozását célzó, a héten benyújtandó törvénytervezet azzal, amelyet nyilvánosságra hoztak még vasárnap. Röviden a következőket rendeli el a jogszabály:

  • Ha  egy egyesület vagy alapítvány külföldről kap támogatást, akkor 15 napon belül köteles ezt bejelenteni a bíróságon, és a tranzakciót részleteznie is kell. A bejelentéssel az adott szervezet külföldről támogatott szervezetté válik.
  • Az új besorolás megjelenik az állam által működtetett Civil Információs Portálon.
  • A szervezetnek is közzé kell tennie a minősítést a honlapján, és ettől fogva fel kell azt tüntetni az általa kiadott mindenféle sajtótermékben, kiadványban, szórólapon.
  • Ha egy szervezet ezt elmulasztja, bírságot kaphat, majd az ügyészség akár törölheti is a nyilvántartásból. Ez a megszüntetéssel egyenértékű.
  • A listáról csak az utolsó külföldi utalást követő öt év végeztével lehet lekerülni.

Elemeztük, egyértelmű gyilkos szándékot. A jogszabály jelen formájában kellemetlen és dehonesztáló, de nem lehetetleníti el alapból a szervezeteket, ugyanakkor az Amnesty International az orosz példa alapján azt mondja, lehetnek szervezetek és támogatók, melyeknek elveszi a kedvét az új szabály.

Az ötpárti egyeztetés után Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese ilyen részletekbe nem ment bele, annyit mondott, a javaslat lényege, hogy a 7,2 millió forintnál nagyobb külföldi támogatást kapó szervezetnek regisztrálnia kell magát, mint külföldről támogatott szervezet.

Gulyás szerint "a Soros György által támogatott szervezetek minden korábbinál élesebben támadják a magyar kormányt azzal a céllal, hogy szétzilálják a magyar határvédelem rendszerét és kikényszerítsék a bevándorolók szabad bejutását" - amit az érintett szervezetek cáfolnak.

A kormánypártok egyébként még az átláthatóságra hivatkoznak, ugyanakkor a kipécézett szervezetek honlapján tételesen szerepel minden külföldi támogatás. Bár van, aki ennek sem hisz, Németh Szilárd Fidesz-alelnök például egy interjúban azt fejtegette, hiába mond bármit az Eötvös Károly Intézet, ő a nemzetbiztonsági bizottság üléséről tudja, több pénzt kaptak.

A KDNP-s Hollik István arról beszélt, a szervezetek továbbra is háborítatlanul és nyugodtan, a magyar jog szerint működhetnek Magyarországon. Kérdés, ez mit jelent majd pontosan, hiszen a kormány a CEU-nál is azzal érvel, az működhet tovább, azonban a CEU szerint lehetetlen feltételeket szabtak, így ez nem igaz.

És a CÖF?

Megint volt egy kis Fidesz-Jobbik csörte: miután kiderült, hogy az ellenzéki párt nem támogatja a javaslatot (az okokról később), Gulyás Gergely azt mondta, "meglepődve tapasztalják, hogy Soros György keze akár a Jobbikig is elér." Szerinte mondvacsinált okai vannak az ellenzéki pártnak. A jobbikos Szávay István viszont azt mondja, politikailag indokolatlan, szakmailag és megfogalmazásában pedig dilettáns a javaslat, csak hisztériakeltésre jó, a civil szervezetek gazdálkodásának átláthatóságát nem segíti. Egy átfogó reformban partnerek lennének, viszont a magyar jogszabály veszélyes precedenst teremthet a környező országokban működő magyar szervezetek elleni fellépésre is.

Az MSZP és az LMP is elutasította a javaslatot, a szocialista Bárándy Gergely azt mondta, a kormány nem tűr kritikát, ha kell, akkor törvényalkotással vagy adminisztratív eszközökkel akadályozza meg, hogy elhangozzanak az ellenvélemények.

Hadházy Ákos, az LMP társelnöke "piszkos kis törvénynek" nevezte az előterjesztést, ami szerinte semmit sem változtat az átláthatóságon, de "sárga csillagot tesz"  például azon szervezetek mellé, amelyek a korrupció ellen harcolnak.

Mindhárom ellenzéki párt képviselője bírálta, hogy a kormány politikája mellett kiálló Békemenetet szervező Civil Összefogás Fórum támogatása átláthatatlan.

Hirdetés
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.