Itthon hvg.hu 2017. április. 05. 19:36

Darabokra szedte a kormány csúsztatásait a CEU

Alkotmányellenesnek tartja a CEU a működését ellehetetlenítő törvényt, ezért Áder János köztársasági elnökhöz fordultak, előzetes normakontrollt kérve. Végigvették azt is, milyen hamis állításokat terjeszt róluk a minisztérium, tételesen cáfolva azokat.

Ahogy azt korábban jelezték, Áder János köztársasági elnökhöz fordult a CEU vezetése, kérve, hogy ne írja alá a működésüket ellehetetlenítő felsőoktatási törvénymódosítást, hanem kérjen előzetes normakontrollt. Közleményükben azt írták, alapos jogi elemzésük után úgy látják, a törvénymódosítás több ponton ellentétes az Alaptörvénnyel – ezt a TASZ és a Bibó Szakkollégium is így látja –, de a törvényalkotási munkában sem tartották be az előírt szabályokat.

A CEU szintén ma tételesen cáfolta az Emberi Erőforrások Minisztériumának keddi közleményét, miután az számos csúsztatást és tévedést tartalmazott. Az egyetem szerint az, hogy őket Soros-egyetemként emlegetik, mutatja, hogy a "politikai kampány egyik dokumentumával van dolguk".

  • Nem igaz, hogy a törvénymódosítás nem érint a Közép-európai Egyetemet, hiszen nevet kell változtatnia.
  • A törvény által szabott feltételek teljesítése jelenleg lehetetlennek tűnik, plusz nem valószínű, hogy év végéig befuthatók, így önmagában nem állja meg a helyét az a mondat sem, hogy tovább működhet a CEU, ha a két ország ezt elvi szinten nemzetközi megállapodásban támogatja.
  • Nem igaz, hogy egy képzés után kaptak a hallgatók két diplomát. Aki amerikai és magyar diplomát is kap, keményebben kell dolgoznia.

"Egyetemistáink többsége csak egy (amerikai) fokozatot szerez egyetemünkön. 29 százaléka kap csak magyar fokozatot, és nekik ezért a magyar akkreditáltságú programokban is részt kell venniük, és pluszfeladatokat kell elvégezniük. A magyar akkreditáltságú programok számos olyan feltételt tartalmaznak (lásd a szigorlatokat, határidőket, kreditek számát és más elvárásokat illető szabályokat), melyeket az amerikai programok nem. Azoknak a diákoknak, akik magyar diplomát is szeretnének szerezni, keményen meg kell dolgozniuk ezért a lehetőségért. Egyébként pedig két diploma kiadása egy elvégzett program után (lásd közös képzések), általános, jogszerű gyakorlat világszerte, így Magyarországon is."

  • A diákok nem üzletet jelentenek az egyetemnek, hanem költséget, a diákokra költött pénz jóval több, mint a tandíjuk, Soros ebből nem lát pénzt, azt az "utolsó fillérig az egyetem használja fel", így nem igaz, hogy Soros számára ez jó üzlet volt.
  • Úgy adnak ki amerikai diplomát, hogy ahhoz az amerikai akkreditációs elvárásoknak is meg kell felelniük. "Munka van mögötte, nem privilégium" – közölte az egyetem.


Az egyetem arra kérte a minisztériumot, hogy végre tárgyaljanak, és ne terjesszenek megtévesztő információkat.

Hirdetés