Két éve még kinevette volna, aki a CEU-ellenes kormányzati támadásokkal jön, ma már azon kapja magát, azon gondolkodik, jövőre hol fejezi be az egyetemet - a CEU egyik diákja beszél a kialakult helyzetről. Közben Oroszországban már be is zártak egy elitegyetemet.
"A nyugat-európai diákok mindig mondogatják, hogy á, ezt úgysem lehet megcsinálni. Mire a kelet-európaiak, posztszovjet tagállamok diákjai csak bólogatnak, hogy dehogynem, még ilyenebbet is lehet" a CEU diákja, László Janka Luca, a Segítsünk Együtt szervezet aktivistája festi le, hogy szokott reagálni a diákság a különböző kormányzati fenyegetésekre, a hatalom felől érkező baljós hírekre. Az a diákság, amely most eléggé világvége hangulatba került a CEU-gyilkos törvényjavaslat benyújtásának hírére. Lászlónak a CEU kifejezetten egy sziget, ahol a magyar közélet politikai drámái elhalványulnak, egy új szellemi közeg nyílik meg. Van viszonyítási alapja, hiszen korábban a Corvinuson tanult. Ahhoz képest is más a szint, és ezt a számok is visszajelzik. A CEU a 42. helyen áll az egyetemeket rangsoroló nemzetközi University Rankingen, egyetlen magyarországi felsőoktatási intézményként szerepel a listán. "Valójában a kormány támadása igazolja, hogy milyen jó, színvonalas hely a CEU."
Most már azért havonta hallani arról, hogy hogyan babrálnak ki a CEU-val, hogy tevődik át a sorosozás egyre nyíltabban a civil szervezetekről az egyetemre. De amíg ott 20-25 ember sorsa a tét, itt ezres nagyságrendről van szó: külföldi diákok százai élnek Budapesten, fizetnek albérletet, dolgoznak, fizetnek adót, rengeteg magyar dolgozik a CEU-n. László szerint szégyen, hogy egy oktatási intézményt politikai támadás ér. És a politikailag érintett szakok mellett ott van a matematika, közgazdaságtan, nem érintettek, mégis ellehetetlenülnek. A CEU-t egyébként, hiába próbálják meg egy elzárt, köldöknéző, bezárkózó intézménynek beállítani, például menekültügyi konferenciákra meghívták a kormány képviselőjét is.
László két éve még biztos kinevette volna azt, aki egy ilyen támadással jött volna elő, most már azon kell gondolkodnia, hogy jövőre talán máshol kell lediplomázzon. (Időközben kiderült, hogy 2021-ig befejezhetik a tervek szerint a diákok a képzést, illetve a 2018-as tanévet nem kezdheti el az egyetem, ha nem felel meg a feltételeknek – további részleteket olvashat a percről percre tudósításunkban). És csak remélni lehet, hogy a CEU-s öregdiákok között elég diplomata, befolyásos ember van, aki odahat, hogy ebből a törvényből ne lehessen semmi. Mert igazából az a félelmetes, hogy itt nemcsak politikai szövegekről, szócsatákról van szó, hanem a törvénytervezetet is benyújtották. A CEU-n ma beszélik meg, hogy mi lesz, az már biztos, hogy alakul egy rendes nemzetközi visszhang, és ki tudja, mit szólnak az egyetemet pénzelő amerikai donorszervezetek, ugyanis messze nem csak Soros-pénzekből működik a CEU. Kérdés, mit mond az EU, adott esetben Strasbourgig, az Emberi Jogok Európai Bíróságára is el lehet vinni az ügyet, de az évekig tart.
"Durva, hogy ott tartunk, ahol Oroszország", mondja László. És nehéz ezzel vitatkozni: pár napos a hír, hogy Szentpéterváron be akarják zárni az Európai Egyetemet, pontosabban egy választott bíróság vonta vissza az intézmény engedélyét. Az egyetem az egyik legjobb orosz felsőoktatási intézménye, és fellebbez a döntés ellen, amely sorsa majd csak annak elbírálása után lesz tiszta. A hatóságoknak az egyetem munkarendjével és munkaügyi kategóriáival van baja, de hogy pontosan mi, azt az egyetem szerint nem konkretizálták. Ez az egyetem is már régóta hall kósza híreket a megszűnésről, 2016 decemberében már volt is egy ilyen döntés, de ott a választott bíróság az egyetem pártjára állt. Az iskolát 1994-ben alapították Szentpétervár polgármesterének segítségével.