Százezer ember ivóvízellátását veszélyezteti a szentendrei laktanya szennyezett földje az Együtt szerint. A földet még a szovjet hadsereg szennyezte be, a mérgező anyagok az elmúlt hat évben egyre nagyobb területen és koncentrációban szivárognak a talajba – tudósított csütörtökön az RTL Híradó.
Az egykori szentendrei laktanya területén onkológiai központnak kellene működnie az eredeti tervek szerint, de egy jogvita miatt nem épült fel, a talaj viszont tele van rákkeltő anyagokkal.
Szentendre polgármestere, Verseghi-Nagy Miklós szerint 25 éve megpróbálták felszámolni a szennyezést. 1992-ben kapta meg a területet egy alapítvány onkológiai rehabilitáció céljára. Akkor talajcserét végeztek és úgynevezett monitorkutakat helyeztek el, de ez nem segített.
Baranyi Krisztina, az Együtt képviselője a helyszínen azt mondta csütörtökön: ott mosták a tankokat, nagyon erős oldószerekkel.
Az elhagyatott területen a hatóságok legutóbb 2015-ben végeztek méréseket, és kiderült: egyre terjed a szennyezés, nő a méreganyagok koncentrációja. Baranyi Krisztina szerint minden anyagot azonosítottak, megmérték a koncentrációjukat. Volt olyan anyag, amelyből a talajvíz a megengedett érték ötszázszorosát tartalmazta.
A laktanyában időnként tűzoltók gyakorlatoznak, sportolók is használják. A laktanya kerítéséről néhány száz méterre találhatóak azok az ivókutak, amely Szentendre mellett tizenöt másik település ivóvízellátását szolgálják.
A Greenpeace szerint újabb mérések kellenének annak megállapításához, veszélyben van-e az ivóvízbázis. Az számukra sem kérdéses, hogy ami a talajban van, az veszélyes, már rég el kellett volna kezdeni a kármentesítést.
Az RTL Híradó kereste az ügyben illetékes Földművelésügyi Minisztériumot, de nem válaszoltak a kérdéseikre.