Orbán Viktor rajongói között vonulhatott be a salgótarjáni városházára "szkanderozni". A tárgyalások után Fekete Zsolt polgármesterrel tájékoztatnak arról, hogyan fér bele a település a kormány Modern Városok programjába.
Tappsal és fölállva köszöntik a sajtótájékoztatón is Orbán Viktort, a szocialista képviselők is felemelkedtek székükről. Salgótarján életében meghatározó erejű eseményről beszél a sajtótájékoztató házigazdája a kormány és a város közötti megállapodások aláírása előtt. Ezt követően Orbán Viktor és Fekete Zsolt szignálta azokat. Ugyanúgy a 10 magyar zászló a háttér, mint az Orbán-rendezvényeken, nincs EU-s zászló egy sem – bár a fejlesztéseket uniós pénzekből tervezik.
Salgótarján elmúlt 24 éve nem a töretlen fejlődéséről volt híres – kezdi Fekete Zsolt, aki házigazdaként Orbán előtt beszélhet. Itt a leghátrányosabb a helyzet a megyei jogú városok között, nem kedvezőek a foglalkoztatási adatok sem – összegez. Azonban "innen szép nyerni".
Erre láttunk példát, a 6:1-es Barcelona-meccsen, a BL-ben
– mondja Fekete a focimániás kormányfő előtt. "Egy éve vettem át az irányítást, a cél, hogy a negatív spirált meg tudjuk állítani, visszafordítani, ezzel kezdtük a munkát" – meséli. Majdnem minden pontban találkozott a kormányzati elképzelés Salgótarján fejlesztési koncepciójával. Fekete azt mondja, hogy az előző EU-s ciklus forrásait nem tudták hatékonyan felhasználni, az önkormányzati konszolidációt sem tudták kihasználni.
A város a fejlesztések eredményeképpen el tud indulni a fejlődés útján, kis régióként kulturális, gazdasági és sportközpont szerepét töltheti be - reménykedik a polgármester. 9,2 milliárdos EU-támogatásra van kilátás 2020-ig. Több mint 30 fejlesztési programot dolgoznak ki. A gazdaságfejlesztés az első szempont, a munkanélküliség ugyanis 9 százalékos, ami az országos átlag duplája, ezen dolgoznak. Fekete elmondta: foglalkoztatási paktumot írtak alá, és reméli, minél több munkanélkülit tud munkához juttatni. Érdemi javuláshoz ugyanis komolyabb gazdasági program kell.
Abban állapodtak meg, hogy barnamezős területek megvásárlásával, új zöldmezős területek megszerzésével kb 60 hektárnyi új területet vonnak a gazdasági fejlesztésbe, ezt - kormányzati segítséget kérve - ideirányított befektetőkkel valósítanák meg. Sok fiatal hagyta el a várost, és sok soha nem jött vissza. Fekete szerint fontos, hogy visszajöjjenek, nem csak szakképzett munkaerőre, felsőfokú végzettségűre is szükség van.
A kormánnyal közös érdek Észak-Magyarország és a leszakadó megyék fejlesztése, a városközpont átgondolása. Fekete hozzáteszi: örül, hogy a kormány támogatja városukat. Ő nem leszakadó Salgótarjánt lát, hanem fejleszthető, az ország vérkeringésébe újra bevonható régiót.
Orbán: Salgótarjánra büszke lehet Magyarország
Nagy a várakozás, amikor ellenzékhez tartozó polgármester által irányított városba megy tárgyalni a miniszterelnök – állapítja meg elsőként a miniszterelnök.
– mondja Orbán Viktor. Szerinte korrekt tárgyaláson vannak túl, és a legszerényebb, visszafogott tónusban is nagyívű a megállapodás. Ez azért nem ritkítja párját, mert nincs neki párja – dicséri tovább a kormányfő. Ilyen a város történetében ugyanis még nem köttetett meg kormányzat és városvezető között.Most házasságkötő teremben vagyunk, nyilvánvaló biológiai és polgárjogi okokból házasság nem lesz, megállapodás viszont van
Orbán szerint a tágabb történelmi horizonton Salgótarján az utolsó olyan megyeközpont az országban, ahol még mindig erősen él az az érzés, hogy a rendszerváltás vesztesei lettek. Ez a miniszterelnök szerint 27 évvel a rendszerváltás után nem engedhető meg. "A cél: vesztes városból győztes várossá tenni Salgótarjánt" – mondja Orbán. Olyan fejlődési pályát rajzoltak ezért fel, hogy mire a végére érnek, a város elmondhatja, hogy megragadta a történelmi lehetőséget.
"Tatabánya és Dunaújváros is vesztesnek érezte magát, ott is megcsináltuk – értékel Orbán. – Nem így nézett ki a dolog pár éve. Ami célt tehát kitűztünk, nem lehetetlen, van előképe."
Salgótarján nem tud önerőből olyan ívet rajzolni, amit szeretne – mondta a polgármester Orbán ismertetésében. Annak is örülne, hogy okos gazdálkodással, egyáltalán működtetni tudja a várost, de még így is szükség lehet támogatásra. Nincs annyi helyi erő, amiből nagyívű fejlődés lehessen. Orbán szerint ezért kellett félretenni a politikai nézeteltéréseket. Nem ez az első eset, hogy segíteni próbálnak Salgótarjánon, tekint vissza Orbán. Itt jelentette be ugyanis, hogy az állam átvállalja az összes önkormányzat adósságát. Az előtörténet mutatja, hogy
Magyarország számára Salgótarján fontos.
A város nem elhagyott, elfelejtett, nem a világ végén
lévő város, az országnak szüksége van rá. Mindenkinek fontos, hogy ilyen nagy hagyományú volt iparváros megtalálja a helyét – mondja Orbán. Személyesen is fontos számára, hogy a belvárosból olyan területet csináljanak, aminek a világ csodájára jár.
A mérnököket arra kérte Orbán, tervezzék meg a Salgótarjánt elkerülő négysávos utat, majd a szlovák miniszterelnökkel próbál megállapodni, ők is hozzanak jó minőségű pályát a határig. A miniszterelnök beszámolt arról, hogy a polgármester buszokat kért, nem is keveset, nem is olcsón. Ezt a kormány megérti. Az ipari, gazdasági fejlesztés érdekében azt az "összeesküvést hozták tető alá", hogy tűnjön el az utolsó ipari rozsdafolt is. Fényes jövőhöz nem passzolnak a barnamezős rozsdafoltok – mondja.
Néhány ígéret tételesen
- 4-es útra 40-50 milliárd
- új buszpályaudarra 1,7 milliárd
- barna és zöldmezős beruházásra 12,5 milliárd körül
- öblös üveggyártás fejlesztésre 4,5 milliárd
- duális képzésre 2 milliárd
- kórházfejlesztésre 1,7 milliárd
- sportinfrastruktúra fejlesztésre csaknem 10 milliárd, Orbán kérésére megfontolják a jégcsarnok építését is. A város 25 méteres úszómedencében gondolkodott, ehelyett 50 méteres lesz, a fenntartást 5 évig a kormány fizeti
Egyházi fejlesztések, turisztikai fejlesztések és a városközpont átépítése is a tervek között, de arról még egyeztetni kell. A város annyira rossz helyzetben van, hogy a kormány jövő héten utal 1 milliárdot arra, hogy egyáltalán a projektekhez szükséges tervezési munkát el tudják indítani, később érkezik még pár milliárd is.
Csicskapárt volt a Fidesz is?
Orbán Viktor mostanában minden alkalommal elmondja a Jobbikról, "benne ülnek Simicska zsebében, csicskapártot csináltak a pártból'. Erre hivatkozva a hvg.hu azt szerette volna, ha a kormányfő jellemezné még a baráti korból a Fidesz és Simicska Lajos viszonyát.
A Fidesz szuverén párt, mindig is az volt
– válaszolta a kormányfő. Rákérdeztünk arra is, milyen bankpánikról beszélt Matolcsy György, amire azt mondta, Matolcsyban a bizalma töretlen, értelmezése szerint a jelenleg tapasztalható gazdasági fejlődést annak a gazdaságpolitikának köszönhetjük, amit ő dolgozott ki. Orbán állította, folyamatosak a befolyásolási kísérletek, és több irányból érkeznek, de nem ment bele abba, hogy a Matolcsy által vázolt bankpánikról beszéljen.
Rákérdeztünk arra is, miért nem rengett meg a bizalma Farkas Flóriánban - aki a Híd a munka világába szövetkezet vezetője volt, csakhogy a projektben szabálytalanul költöttek el 1,6 milliárdot úgy, hogy az érintetteknek érdemben nem jutott támogatás -, amire annyit mondott, a roma közösségnek vezetőre van szüksége, és a kormány minden általuk választott vezetővel keresi az együttműködés lehetőségeit.
Az egyébként ritka lehetőség, hogy a miniszterelnöktől nem baráti média is kérdezhet, Orbán Viktor még annak a HírTv-nek a kérdésére is válaszolt, amellyel amúgy kormánypárti politikus nem áll szóba. Az Index cikk alapján az orosz befolyásolási kísérletekre kérdeztek rá, amire Orbán azt mondta, kormányzati döntés közelébe nemzetbiztonsági átvilágítás nélkül nem lehet kerülni, valamint hogy Magyaroszág nem a Marson van, nem nagy meglepetés, hogy más országok befolyást akarnak gyakorolni, nem lehet izolálni az országot. "Magyarországot megvédeni lehet, amihez dinamikus nemzetbiztonsági védelem kell. Ezt működtetjük, törődök a kérdéssel, sok időt visz el a munkából."