Konduktor helyett "szakmai szolgáltatóvá" minősítették át a felnőttekkel foglalkozó konduktorokat a Pető Intézetben, akik közül többen fel is mondtak. Az intézmény kancellárja szerint csak egy eddig fennálló jogsértés megszüntetéséről van szó.
A Pető Intézetben 100-120 felnőttet is kezelnek, akikkel március elejéig hét konduktor foglalkozott, akkor azonban négynek felmondtak közülük, egyet áthelyeztek, a két maradó konduktor pedig két hónapon belül nyugdíjba megy - írja az Index. A felnőtt ambulancián a betegek kedvezményes áron, alkalmanként 1800 forintért vesznek részt a foglalkozásokon.
A konduktoroknak a lap szerint azért kellett mennie, mert nem voltak hajlandóak aláírni a szerződésük módosítását, ugyanis a jelenleginél rosszabb feltételekkel kellett volna dolgozniuk: a szerződés-módosítás szerint a munkakörük nem konduktor lenne többé, hanem "szakmai szolgáltató", a korábbi 46 nap szabadság helyett csak 21 nap járna nekik, és a kötelezően bent töltött óraszámukat 22 óráról 40 órára növelték.
A Pető Intézet Mihály Máté Győző által vezetett Kancelláriája szerint a fizetésük nem változna, de az Index birtokába jutott dokumentum szerint az összeget más konstrukcióban kapnák, mint eddig: havi pénzük nagy részét pótlékként kapnák, "munkáltatói döntésen alapuló illetményrészként". Az egyik konduktor az Indexnek azt mondta, hogy a fizetése százezer forinttal lenne kevesebb, ezt az összeget pótlékként kapná, de tartott attól, hogy a munkáltató azt végül nem fizeti ki.
A szerződés-módosításra a Kancellária szerint azért van szükség, mert szerintük a felnőttekkel foglakozó konduktorok nem pedagógusok többé. "Az érintettek a köznevelési feladatok ellátásában nem vesznek részt, feladatukat a Pető András Főiskola szolgáltatási tevékenysége keretében végzik el, ezért nem sorolhatóak be pedagógus munkakörbe, még abban az esetben sem, ha végzettségük szerint konduktorok" – írta a lapnak a Kancellária, amely szerint egy fennálló jogsértést akartak az új szerződésekkel tisztázni.
Ugyanakkor a "szakmai szolgáltató" nevű munkakör betöltője a hatályos jogszabályok szerint nem oktathat, pedig a konduktorok oktatják a főiskolásokat gyakorlat közben, ugyanis a felnőtt ambulancián található az országban egyedül ilyen nagy létszámú csoport különböző típusú, és súlyossági fokozatú idegrendszeri sérült felnőttekből. A Kancellária szerint viszont az "ebbe a munkakörbe besorolt alkalmazottak közvetlenül segítik az oktatók-kutatók munkáját, a hallgatók gyakorlati képzését, továbbá önállóan végeznek kutatási részfeladatokat".
Bár a betegeket nem tájékoztatták a változásokról, a Kancellárián az Indexnek azt mondták, "a felnőttek ellátása megoldott, a távozó konduktorok megüresedett helyét részben azonnal sikerült pótolni, illetve további konduktorok felvétele folyamatban, így a szervezeti egység megfelelő erőforrással és változatlan tevékenységi körrel működik tovább".
A Pető Intézet kancellárja csütörtök délután, az Index cikkének megjelenése után az MTI-nek megismételte, hogy "jogszabályi nem megfelelőség" miatt kellett egyes dolgozókat átsorolni másik bértáblába, de ők kevesebb fizetést nem kaphattak, mint addig.
Mihályi Máté azt mondta, a Pető Intézet állam általi átvételénél a mintegy 200 munkavállalóból 31 dolgozót rosszul soroltak be, ők nem a köznevelési részlegen dolgoznak, és a közalkalmazotti bértábla lett volna rájuk érvényes a pedagógusi helyett. A hibás átsorolás miatt több megbeszélést is tartottak és jelezték a dolgozóknak, hogy nem jogszerű az állapot, így érvénytelen lesz azok szerződése, akikét nem módosítják úgy, hogy a pedagógus helyett a közalkalmazotti bértábla vonatkozzon rájuk.
A kancellár hangsúlyozta, hogy az első tárgyaláson is garantálták, hogy az érintettek jövedelme nem fog csökkenni, sőt, adott esetben még emelkedhet is, egyeseknél 25 százalékos bérnövekedést is regisztráltak. A pedagógus és közalkalmazotti bértábla közti különbséget garantáltan kompenzálják, tehát törvény szerint jár a kiegészítés - tette hozzá. Azt is elmondta, hogy összesen hét dolgozó mondott fel, de hat embert már pótoltak.
Mihályi Máté hozzátette: az intézetnél maradóknak nem nőtt a munkaideje. A konduktoroknak 4,4 nappal csökkent volna a szabadságuk, de erre kompenzációs javaslatot készítettek - jelentette ki.
Közben Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke határozati javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek annak érdekében, hogy a kormány alakítson ki egységes, önálló konduktori bértáblát a Pető főiskolán dolgozók számára. Szabó Tímea szerint Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere korábban már ígéretet tett arra, hogy az itt dolgozó konduktoroknak pedagógusi bértábla szerinti besorolása lesz.