A Legfőbb Ügyészség szerint elutasították azon feljelentések nagy részét, amelyeket a déli határon elkövetett rendőri túlkapások miatt tettek 2015 szeptemberétől mostanáig. Két ügyben született eddig jogerős ítélet, ott pénzbírságot kaptak az elkövetők. Orbán Viktor közben megvédte a magyar rendőröket Brüsszelben.
Összesen 44 esetben jelentettek fel rendőröket a déli határon elkövetett túlkapások miatt 2015. szeptember 1-je és 2017. március 8-a között, ezekből két esetben pénzbüntetésre ítélték az elkövetőket – derült ki abból a válaszból, amit a Legfőbb Ügyészség küldött a Magyar Nemzet kérdéseire.
A feljelentések tárgya 40 esetben hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás, míg a további 4 esetben közfeladatot ellátó személy eljárásában elkövetett bántalmazás volt a hivatalos megfogalmazás szerint.
A feljelentések alapján az ügyészség 40 esetben rendelt el nyomozást, 2 esetben a feljelentés elutasításáról határozott, míg 2 feljelentést átküldtek az illetékes hatósághoz. Az elrendelt 40 nyomozásból eddig 2 ügyben emeltek vádat, amelyekben gyorsított eljárásban már jogerős ítélet is született. A bíróság mindkét esetben pénzbüntetést szabott ki, részleteket azonban nem tudni.
Harminckét ügyben megszüntették a nyomozást, ezek közül 31 esetben bizonyítottság hiányában, 1 esetben pedig bűncselekmény hiányában. Egy ügyben felfüggesztették az eljárást. Öt nyomozás még folyamatban van.
Az ügyészség tájékoztatása szerint a feljelentésekből tizenegyet a sértett vagy annak jogi képviselője, tizennégyet valamelyik rendőri szerv, kettőt ügyészség, ötöt az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság képviselője, egyet az Európa Tanács Kínzás Ellenes Bizottsága, kilencet az Orvosok Határok Nélkül Szervezete, míg egyet a Magyar Honvédség, illetve egyet a Szegedi Fegyház és Börtön tett.
Az ügyészség azonban nem gyűjtött adatokat azzal kapcsolatban, hogy határvadászképzésben vettek-e részt, vagy már korábban is a rendőrség kötelékében szolgáltak azok, akik ellen eljárások indultak.
Orbán Viktor miniszterelnök a brüsszeli uniós csúcstalálkozó után tartott sajtótájékoztatóján „sajtótámadásokat” emlegetett, és megvédte a magyar rendőröket. Azt mondta: nem ismerünk olyan eseteket Magyarország területéről, amelyek során bárki megsérült volna.
A Belügyminisztérium is többször is tagadta, hogy megtörténtek volna azok az esetek, amelyekről egyebek mellett az Orvosok Határok Nélkül számolt be a sajtónak, és azzal vágtak vissza, hogy a szervezetet Soros György érdekeltségébe tartozónak minősítették.