Itthon hvg.hu/MTI 2017. február. 18. 14:58

Budapest 2024: Nem költenek több pénzt az olimpiára

Az olimpiai pályázatért felelős Budapest 2024 szerint olimpiaellenes volt a népszavazási aláírásgyűjtés, ami megbontotta az addigi - politikai - egységet, ezért felfüggesztik az eddig megkötött szerződéseket, új megrendeléseket nem adnak.

Az elmúlt hetekben egy közös nemzeti ügyből pártpolitikai vita lett. Felbomlott a magyar olimpiát támogató politikai egység, márpedig egységes politikai és közösségi támogatás nélkül Budapestnek nincs esélye olimpiát nyerni a világ legnagyobb és leggazdagabb városai közé tartozó Párizzsal és Los Angelesszel szemben

- írja a Budapest 2024 szombati közleménye. A Momentum Mozgalom pénteken több mint 266 ezer aláírást adott le, mely az magyar olimpiai játékok rendezéséről szóló népszavazás kiírását támogatta. Ebben az új helyzetben arra van szükség, hogy a főváros, a Magyar Olimpiai Bizottság és az állam képviselői haladéktalanul áttekintsék a budapesti pályázat esélyeit, illetve megvizsgálják, helyreállítható-e a pályázat egységes támogatottsága - véli a szervezet.

A szervezők a népszavazási kezdeményezés rovására írják, hogy megbomlott az olmipiát támogató egyság, mely ha "nem áll helyre rövid időn belül, Budapestnek nincs esélye legyőzni Franciaország fővárosát és Amerika egyik legnagyobb városát" - írják. Mindaddig, amíg nem derül ki egyértelműen, hogy "helyreállítható-e a budapesti olimpia egységes támogatottsága", a Budapest 2024 Nonprofit Zrt. felfüggeszti a megkötött szerződéseket, új megrendelést nem ad ki, és nem használja fel a pályázatra elkülönített költségvetést - áll a közleményben. Egyelőre a teljes költségvetés felét használták fel, ám a cégen kívül a magyar állam telekvásárlásokat és más kapcsolódó beruházások előkészítését is megkezdte, így az eddigi pályázati költségek elérhetik a 30 milliárd forintot is.

A közlemény politikai és nem társadalmi egységről beszél, ennek tekintetében érdekesen hat, hogy a népszavazási kezdeményezést tekintik megosztónak. 2015 júniusában a Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlése egyhangú szavazással döntött arról, hogy Budapest pályázzon a 2024-es olimpia és paralimpia rendezési jogára, továbbá ezt követően a Budapest közgyűlése 93 százalékos szavazattöbbséggel - ellenzéki képviselők részvételével -, egyetlen nem és egyetlen tartózkodás mellett huszonöt igen szavazattal döntött a kandidálás mellett. Ezt a döntést egyhangúan támogatták a fővárosi közgyűlésben a Fidesz-KDNP, az MSZP, a Jobbik és az Együtt-PM színeiben megválasztott képviselők - írták.

A szervezők úgy vélik az Agenda 2020, a gazdaságos és megtérülő olimpia programja miatt Magyarország még soha nem állt ilyen közel ahhoz, hogy olimpiát rendezhessen, mit ráadásul "az első közép-európai olimpiának" tekintenek - ez némileg szembemegy azzal a kormánypárti kommunikációs pálfordulással, ami az olimpiát, mint nemzeti ügyet már csak budapesti kérdésként kezeli az aláírásgyűjtés után.

Orbán és Tarlós egyeztetett az olimpiai pályázatról

A Momentum Mozgalom bejelentette, hogy a pártokkal együtt 266 ezer aláírást gyűjtöttek a budapesti olimpiai pályázatról szóló népszavazási kezdeményezéshez. Ez még korántsem jelenti azt, hogy automatikusan kiírják a népszavazást, jogi csatározásokra számíthatunk, bár Orbán Viktor máris hárítja magától az olimpia ügyét.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.