Itthon Bihari Ádám - München 2017. február. 17. 20:37

Simicskó: Ha szükséges, meggyorsítjuk a védelmi kiadások növelését

A müncheni konferencián a hvg.hu-nak adott exkluzív interjúban Simicskó István honvédelmi miniszter azt mondta, ha szükséges, nem zárkóznak el attól, hogy még 2026 előtt elérje Magyarország a NATO-megállapodás alapján kitűzött 2 százalékos védelmi kiadási célértéket. Még az idén jöhetnek a kormányzati VIP-gépek is, de csak olcsón, és felzárkózunk a térség bivalyerős hadseregeihez is.

A Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián John Kelly belbiztonsági miniszter egy háttérbeszélgetésen, James Mattis védelmi miniszter a konferenciát megnyitó beszédében igyekezett meggyőzni az aggódó európai NATO-tagországokat, hogy Trump korábbi kijelentései ellenére az Egyesült Államok maximálisan elkötelezett a NATO mellett. Mattis azonban újra megemlítette, hogy ehhez a tagoknak meg kell növelniük a védelmi kiadásaikat a GDP 2 százalékára, ahogyan arról korábban a varsói csúcson megegyeztek. Többek között erről is kérdeztük Simicskó István honvédelmi minisztert a konferencia szünetében.

hvg.hu: Önt megnyugtatták Mattis miniszter szavai? Elképzelhető, hogy Magyarország még fel is gyorsítja a 2026-ig tervezett a GDP-arányos éves 0,1 százalékos kiadásnövelést?

Simicskó István: Én megnyugtató válaszokat kaptam. A miniszter egyérteművé tette, hogy a washingtoni szerződés V. cikkelye az együttműködés sarokköve marad, ez ma is elhangzott.

A déli irányból érkező fenyegetés Európa számára és az ehhez szükséges költségvetés biztosítása, a védelmi képességeink megerősítése - ezek a megjegyzései mind-mind a mi gondolatainkkal találkoznak. A magyar biztonsgápolitikai gondolkodás az Egyesült Államok részéről megerősítést nyert.

A keleti irányból érkező veszélyekre már megfelelő és hatékony választ épített ki a szövetség. Ez a balti államok és Lengyelország megerősítése - ezt is említette Mattis miniszter. Ezek kellő mértékű és egyben védelmi jellegű, tehát nem agresszív, Oroszország ellen irányuló lépések. Mi magyarok is küldünk egy lövészszázadot a V4-ek együttműködésében június elsejétől Észtországba, és folytatjuk az együttműködést a balti légtérben is. 2019-ben ismét magyar Gripenek fognak közreműködni a balti légtérvédelemben.

Déli irányban viszont keveset tettünk a miniszter szerint, ezért át kell helyezni a hangsúlyt. Ez fontos áttörés, mert eddig ambivalens volt a helyzet megítélése, de meggyőződésem, hogy az Iszlám Állam elleni fellépés hatékonyságát növelni fogja az Egyesült Államok.  Létérdekünk, hogy ez az amerikai politika erősödjön. Ha kell, adott esetben nagyobb jelenléttel kell orvosolnunk azokat a problémákat, amelyek a migránsokat kibocsájtó válságövezetekben uralkodnak.

Ehhez pedig szükséges a költségvetés növelése. Mi már meghoztuk ezt a döntést, vagyis hogy a GDP 2 százalékára növeljük a védelmi kiadásainkat. Ennek az ütemezése és az időzítése természetesen a most zajló biztonságpolitikai fórumok, egyeztetések, NATO-találkozók fejleményeitől is függ.

Amennyiben szükséges - az ország gazdasága szerencsére jól teljesít -, mi nem zárkózunk el attól, hogy újragondoljuk: nemcsak 2026-ra, hanem akár még előbb is elérhetjük a 2 százalékot. Ez a NATO felé is fontos üzenet, de a mi biztonságunk garanciája is. Ez egyik oldalon kiadás, másrészt viszont befeketés is az ország biztonságába. A tőke is akkor áramlik ide, ha az országban nyugalom van. Ráadásul a Zrínyi 2026 program keretében tervezett hadiipari fejlesztések a GDP-t is növelik majd.

Ha 0,1 százalék lesz a növekedés, akkor 2026-ra érjük el a 2 százalékot, ha viszont időközben jogos igény lép fel a védelmi képességeink növelésére, és ha erre külön forrást is ad a kormány, ami eddig mindig megtörtént, akkor nagyobb intenzitással is tudjuk az elvárt szintet hozni.

hvg.hu: Éppen egy héttel ezelőtt a miniszterelnök azt mondta, "a cél, hogy 2026-ra a térség egyik legmeghatározóbb haderejévé váljon a Magyar Honvédség". A háborúban álló Ukrajna közel tízszer ekkora, a román hadsereg 97 200 fős haderővel számolhat, a cseheknél 54 ezren szolgálnak, de még Ausztria is 34 ezer fős hadsereget tud felmutatni. Kemény munka lesz.

S. I.: Képesek vagyunk rá. Ez a NATO-tagságbeli megítélésünk miatt is szükséges, mert a közös biztonságot, de az önbecsülésünket is erősíti. A Zrínyi 2026-os programhoz fogható az elmúlt 26 évben nem volt. Ha végrehajtottuk, akkor valóban el tudjuk érni ezt a célt és a térség meghatározó katonai erejévé válhatunk. Ez senki ellen nem irányul, az ország hatékony biztonságát szolgálja. A tartalékos rendszerünk újraélesztése is erről szól.

A katonai képességek az elmúlt 26 évben olyannyira csökkentek, hogy fegyvernemek szüntek meg és jelentős leépülést láthattunk. Talán a Gripen-fejlesztés volt az egyetlen olyan modernizációs lépés, ami komolynak tekinthető, ezzel a térségben az egyik legerősebb és legmodernebb eszközökkel rendelkező légierő vagyunk. Emellett a helikopter- és kiber-képességeink és a légtérvédelem is a fejlesztési prioritások közé tartoznak.

hvg.hu: Úgy tudjuk, volt róla szó, hogy VIP-kormányzati gépet szereznének be, egy vagy két Airbus vásárlása került szóba szállító és személyszállító konfigurációban. Erre sor kerül?

S. I.: Ez az An-26-os típus kiöregedése miatt került szóba. A kérdés, hogy mondjuk három darab 40-45 éves gépet tudunk-e modernizálni - abban az Ukrajnában, ahol éppen háború zajlik -, és ez mennyi időre oldaná meg a problémákat. A szomszédaink sorban vásárolnak új és használt gépeket is a légiszállítási képesség növelése és megőrzése érdekében. Mi azt a döntést hoztuk, hogy az An-26-osokat már nem érdemes tovább a rendszerben tartanunk, mert veszélyes és nem oldja meg a problémáinkat. Viszont szükség van arra, hogy a katonáinkat Irakba, Afaganisztánba és vissza tudjuk szállítani. Ezek a gépek alkalmasak arra, hogy a csapatainkat mozgassák. Emellett amennyiben a köztársasági elnöknek vagy bárkinek olyan programja van, ahol nem lehet máshogy megoldani, mert nincs járat, de az államfő mint a magyar hadsereg főparancsnoka mondjuk meg akarja látogatni az Afganisztánban vagy Irakban szolgálatot teljesítő katonáinkat, akkor legalább ezt a feladatot meg kell tudnunk oldani. Szerintem ebben nem kell szégyenlősnek lennünk. Értelmes, átlátható, ésszerű döntést kell hoznunk. Géptípust még nem jelöltünk meg, és céget sem. A legkedvezőbb áron szeretnénk használt eszközöket vásárolni.

hvg.hu: Mikor?

S. I.: Ebben az évben szeretnénk megoldani. Az év második felében, ha már rendelkezésre állna néhány gép, az nekünk már nagy segítség lenne, mert ezzel a képességgel a működésünket tudjuk szolgálni. Folyamatosan vizsgáljuk a szlovák, román, cseh, lengyel felszereltséget, mert ők már meghaladtak ebben minket. Lépünk kell, de a lehető legjobban szeretnénk lenyomni az árat.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?