Hosszú távú, kiszámítható munka, lehetőség karrierépítésre, jobb fizetés – egyebek mellett ezért éri meg a büntetés-végrehajtásnál szolgálni az ott dolgozók szerint. Újabb börtönöket építenek, keresik az utánpótlást. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának oktatási központjában csütörtökön újságíróknak mutatták meg, hogyan zajlik az új belépők felkészítése. Videó.
Meghaladta az ötezret azok száma, akik a hamarosan megépülő új büntetés-végrehajtási intézetekben szeretnének dolgozni – mondta a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BVOP) szóvivője a csütörtöki bemutatón, ahová 42 személyes rabszállítóval vitték el az újságírókat.
A bv oktatási központjában, valamint a Nyíregyházi Egyetemen kezdődött meg az első osztályok képzése: a fővárosban 136-an, Nyíregyházán 300-an tanulnak. Ők hat és fél hónap után büntetés-végrehajtási felügyelő OKJ-s bizonyítványt kaphatnak.
Az oktatási központ vezetője, Szabó Zoltán elmondta: a képzés négy egymásra épülő modulból áll. Az első a rendvédelmi alapfeladatokat tartalmazza, a belügyi szerveknél dolgozók egységes képzését jelenti. Ennek során sajátítják el például az alaki, jogi, szolgálati ismereteket. Erre épül a büntetés-végrehajtási őrt, a segédfelügyelőt, majd a felügyelőt képző modul. Ezekben egyebek mellett biztonsági és reintegrációs ismereteket, büntetés-végrehajtási jogot, pszichológiát, rendvédelmi közelharcot tanítanak.
Az új büntetés-végrehajtási intézetek leendő munkatársainak tananyaga negyven százalékban gyakorlat, amelyet részben a képzések helyszínén, részben pedig bv-intézetekben teljesítik.
Áprilisban Szentendrén is nyílik oktatási centrum, ahol 136-an tanulnak majd, augusztusban Nyíregyházán több mint 300, Budapesten pedig 68 ember oktatása kezdődik meg. Továbbra is várják a jelentkezőket – közölték.
A Belügyminisztérium korábban azt közölte, hogy a következő években Kunmadarason 1000, Békésen, Hevesen, Komádiban, Ózdon, Kemecsén, Csengerben és Komlón pedig 500 személyes börtön épülhet.