A zord téli időjárás és a város jégpályává alakulása egyaránt hátráltatta az olimpiaellenes népszavazáshoz aláírást gyűjtők dolgát, de amúgy is lelassult a momentumosok akciója. Új lendületet most a Kétfarkú Kutyapárt adhat az ügynek: utcán vannak a plakátjaik, és jönnek a performanszaik.
Félidejéhez érkezett az olimpiaellenes aláírásgyűjtés: a Momentum Mozgalom, az LMP és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt számait egybevetve 83-86 ezer szignónál járhat a január 19-én startolt kezdeményezés. A MoMónak 70 ezer, az LMP-nek 13,5 ezer, míg a Kutyapártnak 3 ezer aláírás jött össze eddig.
Ha a „második félidőben” is ilyen tempóban gyűlnének az aláírások, az elméletileg elég lehet ahhoz, hogy összejöjjön a népszavazás kiírásához szükséges 138 ezer. Az elmúlt napok tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy a kezdeti „aláírásláz” (az első napon 10 ezer aláírás jött össze) kezd lecsengeni. Aki nagyon akarta, aláírta már, most azok következnének, akiket meg kéne győzni.
Ferenczi István, az LMP országos elnökségének tagja is arról számolt be, hogy már nincsenek méteres sorok a standjaiknál, mint korábban:
meg kell értetnünk az emberekkel, hogy még nem lejátszott a meccs.
Több kell, mint a minimum
Másrészt a momentumosok a kezdetek óta azt kommunikálják, hogy a biztos sikerhez nem 138 ezer, hanem 180-200 ezer aláírásra lesz szükségük. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy az aláírások 20-25 százaléka (kb. 40-50 ezer db.) mindig érvénytelen.
Korábban olyan híresztelések is megjelentek a Momentum Facebook-oldalán, hogy egyesek egymás után több helyszínen is hamis adatokkal írták alá a népszavazási kezdeményezést. Fekete-Győr András, a MoMo elnöke erre úgy reagált, hogy
Nem fogunk leállni 138 ezernél, annyit kell gyűjtenünk, hogy beleférjen néhány szabotőr.
Csökkenő tendencia
Ehhez viszont a mostani tempó kevés lesz: az első négy nap alatt 35 ezer aláírást gyűjtött össze a Momentum, majd hat nap alatt jött össze ugyanennyi. Vagyis a kezdeti, napi 8-9 ezres szám hamar 4-5 ezerre csökkent.
A megtorpanást valószínűleg a Momentumnál is érzik, Facebook-oldalukon is arra figyelmeztetnek, hogy még nem dőlhetnek hátra. „Az aláírások begyűjtéséhez azonban több emberre van szükségünk. Többek között rád.” – írták toborzónak szánt posztjukban.
Vélhetően azzal is az érdeklődést akarják fenntartani, illetve fokozni, hogy videóversenyt hirdettek (egy rövid videóban kell elmondani, miért nem kell Magyarországra olimpia), és kijöttek egy játékkal, amiben az olimpia költségvetését lehet más dolgokra elkölteni.
A momentumosok legközelebb a hétvégén mondanak friss adatokat, de ha folytatódik a csökkenő tendencia, akkor kb. 15-20 ezer aláírással számolhatnak ezen a héten.
Számháború
A visszaesés az LMP esetében is egyértelmű. Összehasonlításképpen: az első héten 10 ezret gyűjtöttek, a második hét alatt viszont ennek alig több mint a harmada jött össze.
A NOlimpia kampány mögé felsorakozó pártok közül az Együtt és a Párbeszéd még nem közölt adatokat. Rácz Krisztina, az Együtt sajtósa azt mondta, nem akarnak belemenni a számháborúba, mert ők „nem trollkodnak, hanem dolgoznak”. Úgy tudjuk, az Együtt célkitűzése az, hogy választókörzetenként 400-500 aláírást gyűjtsenek össze. Ha ez összejön nekik, az további 10 ezer szignót jelenthet.
Megnyomják a végét
Az aláírásgyűjtés megtorpanásának több oka is lehet. Egyrészt várható volt, hogy a kezdeti lelkesedés és felfokozott médiafigyelem megkopik egy idő után. Másrészt a zord téli időjárás és az elmúlt napokban látott extrém körülmények (nem is beszélve Putyin látogatásáról) sem könnyítették meg az aláírásgyűjtők dolgát.
Az LMP politikusa is arra számít, hogy ha jobbra fordul az idő, akkor a hajrára újra felpörög az aláírásgyűjtés: „Volt, aki megígérte, hozza az egész családját, hogy megnyomják a végét.” Az LMP aktivistái ezért a kevésbé forgalmas helyszínekre (Dél-Pest, Csepel, Kispest) is kimennek majd, illetve a lakásokba is bekopogtatnak az aláírásokért.
A Medián január végi közvélemény-kutatása alapján az LMP-s politikus bizakodása nem teljesen alaptalan. A HVG megrendelésére készült felmérésből ugyanis az derült ki, hogy a megkérdezettek 33 százaléka tervezi, hogy aláírja az olimpiáról szóló népszavazási kezdeményezést. Ha ezt meg is teszik, akkor még simán összejöhet az áhított 180-200 ezres szám.
Államcsőd eladó!
Az olimpiaellenesek azonban nemcsak a jó időben és a Medián felmérésében, hanem a Kutyapárt ütős plakátkampányában is bízhatnak. Ferenczi is elismerte, hogy az MKKP beszállása jót tett a kampánynak, mert segített napirenden tartani az olimpia témáját. A Kutyapárt az aláírásgyűjtés elindulásával egy időben jelentette be, hogy támogatják a Momentum kezdeményezését.
Kovács Gergely, az MKKP elnöke elmondta, péntekig 300 olimpiás plakátot helyeznek ki városszerte. Ezenkívül a kormány propagandaanyagaira hajazó többoldalas kiadvánnyal is készülnek, ebből 20 ezer darabot terveznek szétosztani. Mindezt adományokból finanszírozzák: eddig kb. 12 millió forint jött össze ilyen módon, tette hozzá.
A frappáns plakátkampány mellett a hagyományos módon is beszálltak az aláírásgyűjtésbe a Kétfarkúak. Jelenleg két utcai standnál gyűjtenek, de a jövő hétre megduplázzák az utcai kitelepüléseik számát. Sőt, az egyik stand stranddá fog alakulni: a tengerparti hangulatot pálmafák és nyárias diszkóslágerek fogják biztosítani, magyarázta Kovács Gergely.
Annak ellenére, hogy csak budapestiek írhatják alá a népszavazási kezdeményezést, vidékiek sem maradnak ki a Kutyapárt akcióiból. Kaposváron például azért indul majd vicces aláírásgyűjtés, hogy ne Budapesten, hanem ott rendezzék meg az olimpiát.