Itthon Zelki Benjámin 2016. december. 16. 06:00

Szép ígérettel kecsegtet a városligeti fákat átültető cég

A városligeti faátültetések szakszerűségéről tartott sajtóbeszélgetésen azt állították, a fák túlnyomó része túléli majd az átültetést. A Ligetvédők és a Greenpeace szerint a növények költöztetése nem megfelelően zajlik.

A Városligetben zajló faátültetésekről tartott sajtóbeszélgetést csütörtökön a Városliget Zrt. Az eseményen részt vett Tom Braam, a műveleteket végző német Opitz GmbH vezetője, és Kóródy Olivér, a Galapagos Zoo Service Kft. ügyvezetője, aki a német cég magyar partnere, valamint jelen volt Gyorgyevics Benedek, a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. vezérigazgatója is.

A Ligetvédők kedden a faátültetéseket megpróbálták akadályozni, mondván, hogy azok szerintük szakszerűtlenek, és a növények jó része nem fogja túlélni a beavatkozásokat. A sajtóbeszélgetés előtt a helyszínen tiltakozó civilek és a Greenpeace is közleményt adott ki, melyek állításait az átültetéseket végző cég igyekezett cáfolni, és kiemelték, hogy Európa-szerte bizonyított technikával dolgoznak.

Érvek és ellenérvek

  • A Greenpeace sajtóközleményében azt írta, egy 20 évnél idősebb fa géppel nem ültethető át biztonságosan. Kóródy szerint a művelet sikeressége nem korhoz, hanem a fa átmérőjéhez kötött.

  • A Ligetvédők szerint a gép 38 centiméteres törzsátmérőig tudja úgy átültetni a fákat, hogy a beavatkozást a növény túlélje. Kóródy azonban azt mondta, 47 cm törzsátmérőig tud a gép biztonsággal fát mozgatni.

  • A Ligetvédők szerint a fák átültetését minimum 1 év előkészületnek kell megelőznie, a koros fáknál ez akár 2 év is lehet. Kóródy szerint ez a gépi technológia, ha a műveletnek alávetendő fa körültekintően lett kiválasztva, nem igényel előkészítési munkálatokat.

  • A Ligetvédők szerint ez így nem faátültetés, hanem drága fakivágás, hiszen az áthelyezett növények nagy része nem fog megmaradni. Az Opitz szerint az általuk átültetett fák 95%-a sikerrel túléli a beavatkozást.

  • A Greenpeace szerint az áttelepített növényeket minimum 3 évig utógondozni kell. A ligeti fák utógondozását az Opitz végzi, ennek időtartama 2-5 év lesz.

Kóródy elmondta, az Opitz cég első mobil átültetőgépe 1971-ben készült el, a Budapestre érkezett jármű pedig egész Európában a legnagyobb. Az átültetést vegetációs időszakon kívül kell végezni, ezért került most sor a munkákra.

Vegyesek az eredmények

Az Állatkertben 56 fát ültettek át ezzel a technológiával, és további 5 nagyobb fa hosszabb előkészületet igénylő átültetése van folyamatban. Kóródy szerint még korai lenne a művelet sikerességét megállapítani, de várakozásaik szerint csak 3-4 egyed túlélése kérdéses.

A beszélgetésen felmerült, a Margitszigeten korábban ugyanezen cég által átültetett 25-30 fából sok kipusztult, valamint a II. János Pál pápa téren átültetett 11 fából is csak 3 élte túl a műveletet, ám ezen esetekben az utógondozást nem az Opitz végezte, és szerintük a kudarcnak ez az oka.

A Városliget Zrt. közlése szerint jelenleg 226 fa áll építési területen a Ligetben, ebből noha jogerős fakivágási engedélyük van – azok pótlásának kötelezettségével – a tiltakozások hatására 182-t átültetnek, 44-et azonban továbbra is ki kell hogy vágjanak, ám ezeket is pótolni fogják. A Zrt. igyekszik a lehető legtöbbet a Ligeten belül átültetni, a fák olyan helyre kerülnek majd, olyan ahol a tájépítészeti tervben megfelelőek lesznek. Azonban - teszik fel a kérdést a Ligetvédők - ha a Zrt eddig azt állította, hogy az új épületek nem vesznek el plusz helyet a parkból, akkor hogyhogy mégis át kell ültetni 182 fát?

Jelenleg 11 fa mozgatása van folyamatban: a leendő Zene háza területéről hat növényt már sikeresen áthelyeztek a Liget területén belül, a hetediket a Ligetvédők tiltakozása miatt nem tudták, ezért azt ideiglenesen a tahi faiskolába szállították. A további négy, nagyobb fa költöztetése előkészítés alatt áll, közülük három a Közlekedési Múzeumnál, egy a Zene házánál található.

Lesz új múzeum a választásokig

Gyorgyevics Benedek szerint az átültetések miatt nem lesz a Liget-projektben késedelem, a Zene háza területén megmaradó egy fa miatt sem, a növény éppen az építkezési területnek a határán áll, ezért módosítanak a terveken annyival, hogy a vonalon pont kívül essen.

A Zrt.-vezér elmondása szerint a Zene háza jelenleg közbeszerzési kiírás alatt áll, a Közlekedési Múzeum pályázata is hamarosan megjelenik. A tervek szerint jövő március-április táján elindul mindkét épület kivitelezése.

A hvg.hu kérdésére, hogy mit fognak látni a polgárok a Városligetben 2018-ban, a választások előtt, Gyorgyevics azt mondta, 2018 tavaszára a Szabolcs utcai OMRRK épülete meglesz, a Szépművészeti Múzeum felújítása is elkészül, a várható forgatókönyv szerint a Közlekedési Múzeum és a Zene háza is szerkezetkész lesz. Az ingatlanfejlesztő első embere szerint utóbbi épületek közül lesz, amelyik addigra részben megnyílhat, de 2018 során fog csak teljesen befejeződni mindkét létesítmény kivitelezése. A parkfelület tájépítészeti megújítását akkor még biztosan nem láthatják a városlakók, azt három elkülönített fázisban végzik, melyek 2019 végére, illetve 2020 elejére fejeződhetnek be.

Lapunk következő kérdésére, hogy nem merült-e fel a várható népszerűtlenségre való tekintettel – mivel akkor a választópolgárok építési területet fognak látni a Városligetben, míg ma közparkot -, hogy halasszák, illetve felfüggesszék a projektet, Gyorgyevics azt mondta, a Liget megújítása választási ciklusoktól független kérdés. Ők egy ingatlanfejlesztő cég, melynek feladata az, hogy a Liget-törvényben és a vonatkozó kormányrendeletben meghatározott programot magas minőségben végrehajtsák. Következő kérdésünkre, hogy ez tehát „nem”-nek minősül-e, már nem kaptunk választ, ekkor ugyanis a szervezők megköszönték a részvételt és berekesztették az eseményt.

Hirdetés