Szijjártó Péternek azonnal jeleznie kell a Nyílt Kormányzati Együttműködés nevű nemzetközi együttműködésnek, hogy már nem működik együtt velük.
Magyarország kilép a Nyílt Kormányzati Együttműködés (Open Government Partnership) elnevezésű nemzetközi kezdeményezésből, amelybe ugyanez a kormány lépett be 2012-ben. Az erről szóló határozat kedden jelent meg a Magyar Közlönyben, egy nappal a szervezet párizsi csúcstalálkozója előtt.
A 2011-ben alakult, ma már 70 országot, valamint nem-kormányzati szervezeteket összefogó OGP-ről még a friss kormányhatározat közzététele után is olyan jó összefoglaló olvasható a honlapon, hogy ahhoz nincs mit hozzátenni:
„Az együttműködés célja, hogy erősítse a részes országok elkötelezettségét a nyílt és átlátható kormányzás megteremtése és a társadalmi részvétel erősítése iránt, valamint hatékony államközi keretet nyújtson a nemzetközi ’jó gyakorlatok’ és tudás kicseréléséhez. A csatlakozás részeként Magyarország … vállalást tett többek között a költségvetési adatok és a közpénzek felhasználására kötött szerződések nyilvánosságának erősítésére, a közbeszerzési adatok kereshetőségének javítására és az integritásirányítási rendszer hatékonyságának növelésére a közigazgatásban. Célunk egy átlátható és nyílt, a nemzeti vagyont és a közpénzeket felelősen kezelő, elszámoltatható kormányzat és közigazgatás megteremtése. Mivel a jó és nyílt kormányzás alapvető feltétele a társadalom aktív részvétele a döntések előkészítésében és megvalósításában, így az akcióterv kidolgozása során és a későbbiekben is törekszünk a társadalom és a civil szervezetek minél szélesebb körű bevonására.”
A belépés óta már két akcióterv született. A 2015-2017-re szólóról 2016 júliusában a kormány elfogadott egy terjedelmes Félidős Önértékelési Jelentést, amelyet társadalmi vitára bocsátott.
Hogy most miért hagyjuk ott mégis a Nyílt Kormányzati Együttműködést, arról indoklás nem jelent meg, de a határozat kimondja: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek „azonnal” el kell küldenie az erről szóló szándéknyilatkozatot.
A hvg.hu megkérdezte a Külgazdasági és Külügyminisztériumot a kilépésről. A tárca ezt egyebek mellett azzal indokolta: a Nyílt Kormányzati Együttműködés a jó kormányzati gyakorlatok megvitatása helyett „egyes országok leckéztetésének terepévé vált, valós párbeszédet nem folytat, a tényeket elferdíti, és egyoldalú jelentéseket készít”.