Itthon hvg.hu 2016. december. 05. 11:24

Dánia inkább mégsem küld Magyarországra 350 menekültet

350 menedékkérő fellélegezhetett a hétvégén, mert egyelőre nem toloncolják vissza őket Magyarországra, ahol regisztrálták őket. Bár a döntés oka állítólag pusztán az, hogy lejárt a határidő, a dán hatóságok valójában az érintettek emberi jogaiért aggódtak.

Hétvégén tudta meg 350 migráns Dániában, hogy mégsem kell visszatérnie Magyarországra – írta az angol nyelvű dán Thelocal.dk.

Mivel az érintetteket Magyarországon regisztrálták először, oda kellett volna visszaküldeni őket, de egy újabb levélben most arról tájékoztatták őket, mégis Dániában adhatnak be menedékjogi kérelmet. A dán hatóságok azért változtatták meg a döntést, mert újabb jelentéseket kaptak arról, hogy Magyarországon a menedékkérők embertelen körülmények között kénytelenek tengődni.

A dánok vizsgálatot is indítottak, hogy ellenőrizzék a migránsok magyarországi körülményeit, de azt nem árulták el a sajtónak, mire jutottak a terepszemlén. Sőt a menekültügyi hatóság szerint a 350 migráns helyben hagyásához semmi köze a Magyarországot érintő vizsgálatnak. Egyszerűen csak arról van szó, hogy lejárt a határidő a menedékkérők visszafordítására.

Andreas Kamm, a dán menekültügyi tanács főtitkára üdvözölte a helyi hatóságok döntését, és azt mondta, "jó okuk van rá, hogy aggódjanak" a menedékkérők emberi jogaiért Magyarországon, nem beszélve arról, hogy Magyarország mennyire kíván az EU-s szabályozó keretek között részt venni a menekültválság kezelésében.

A bevándorlásellenes Dán Néppárt ugyanakkor felháborodott a hatóságok visszakozásán.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.