Orbán Viktor a Magyarországot érintő eddigi amerikai kritikákat tekintve 180 fokos fordulatra számít Donald Trump elnökké választásával – hangzott el a szokásos pénteki rádióinterjúban. A kormányfő arra a kérdésre, hogy benyújtják-e újra az alkotmánymódosítást, azt mondta, a hadszíntér már Brüsszelben van. Azt is elmondta, megállapodtak Londonban arról, hogy a már a briteknél dolgozó magyarok helyzete nem romolhat a Brexit után.
December 15-16-án, az uniós kormányfők csúcstalálkozóján a fő kérdés lesz a migráció – mondta Orbán Viktor a Kossuth rádióban arra a kérdésre reagálva, hogy itthon benyújtják-e újra az alkotmánymódosítást. A kérdésre nem válaszolt konkrétan, de a megjegyzéseiből arra lehet következtetni, hogy inkább Brüsszelben foglalkozna már a témával.
Orbán azt mondta, két lehetőség van, vagy engedünk a modern kori népvándorlásnak, és akkor elárasztanak bennünket, a terrorveszély meg fog nőni, vagy pedig megállítjuk a bevándorlást, Európában többségre juttatunk egy bevándorlásellenes politikát, és megvédjük a magyar embereket. Ezt szerinte minden más kérdés fölé kell helyezni, ki kell venni a pártok közötti konfliktusokból.
Hozzátette, a hadszíntér Brüsszelben van, de ebben a küzdelemben az európai porondon az ellenzékre nem tud számítani. "A zsúrpubik gyülekezetévé vált Jobbik átállt Brüsszel oldalára" – mondta Orbán. Korábban részben a jobbikos szavazatok hiánya miatt bukott meg a Fidesz–KDNP kétharmados parlamenti többséget igénylő alkotmánymódosítása.
Az amerikai elnökválasztásról Orbán azt mondta, Donald Trump győzelmével egy új korszak küszöbén léptünk át, a "Brexit kopogtatás volt ezen az ajtón, most a küszöbön is átléptünk". Megismételte, hogy szerinte a Nyugat egy ideológia fogságába esett, de ennek most vége van. A kampány és a kormányzás két különböző dolog, "azt hiszem, értjük, mi történik" az USA-ban, Trump januári hivatalba lépéséig még van idő, de "az új amerikai elnökkel jobb hely lesz a világ".
A magyar–amerikai viszonyban, illetve a korábbi amerikai kritikákat tekintve a kormányfő 180 fokos fordulatra számít, az amerikai kormányzat szerinte eddig demokrata párti ideologikus poltikát követett, "a valóságtól elrugaszkodott művilágban élte az életét", amit rá akart erőszakolni másokra. "Ez most teljesen megváltozhat" – mondta.
A Brexit veszteség Magyarországnak – közölte a kormányfő, aki a Theresa May brit miniszterelnökkel folytatott megbeszéléseiről is beszélt.
Azt mondta, megállapodtak abban, hogy nem romolhat a ma a briteknél dolgozó magyarok helyzete, feltéve, ha a Magyarországon dolgozó britek helyzete sem romlik. "A már ott lévő magyar vendégmunkások helyzete nem romolhat. Ezt már tényként kezelhetjük" – közölte. Hozzátette, arról lehet még vita, hogy a jövőben kint munkát vállaló magyarokkal mi lesz.
Orbán szerint a brit adatok azt mutatják, 95 ezer magyar dolgozik az Egyesült Királyságban, és 50-55 ezer magyar itthon dolgozik brit cégeknél, ez a szám pedig súlyt ad a magyar–brit kapcsolatoknak, ráadásul a magyarok ezermilliárd forint körüli összeget küldenek haza.