Itthon hvg.hu 2016. november. 10. 07:29

Átírná a népszavazás szabályait a választási iroda

Pálffy Ilona, az NVI elnöke több hibát is lát a népszavazási rendszer működésében, és változtatásokat javasol. Például 90 napról jelentősen rövidebbre venné a jogorvoslati határidőt a hitelesítési döntések után.

A Magyar Idők csütörtöki számában arról ír, hogy a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a népszavazás szabályainak átírását kezdeményezi, és ha a kormánypárti lap ilyen változásokat jelez előre, annak többnyire oka van. A népszavazási törvényt idén már módosították, de ez nem oldott meg mindent a jogalkalmazók szerint.

Mint írják, Pálffy Ilona, az NVI vezetője az október 2-i kvótanépszavazásról szóló országgyűlési beszámolójában írta le, milyen változásokra lenne szükség a szabályozásban:

  • Jelentősen csökkentenék a népszavazási kérdések hitelesítéséről (vagy elutasításáról) szóló döntéssel szembeni jogorvoslat határidejét, ami jelenleg 90 nap.
  • A népszavazási törvénynek a jelenleginél konkrétabban kellene szabályoznia a kezdeményezők jogait a kormány, illetve a köztársasági elnök által kezdeményezett eljárásokban.
  • Bele kellene írni a népszavazási törvénybe a kampányköltségekre vonatkozó szabályozást. A Kúria által is megerősített, a parlamenti választás átláthatóvá tételéről szóló jogszabály ugyanis nem alkalmazható az országos népszavazásokra.
  • Számos kritika érte a választói névjegyzéket, amely elhunytak nevét is tartalmazta, tehát a személyiadat- és lakcímváltozásoknak meg kellene jelenniük ebben a nyilvántartásban is.
  • A levélben szavazók névjegyzékének hitelességét hatékonyabban kell biztosítani, mivel az október 2-i népszavazáson több mint 500 esetben érkezett vissza a szavazási levélcsomag, miközben a külhoni magyarok közül 25 ezren nem vették át a levélcsomagot, pedig korábban személyes átvételt kértek.
Hirdetés
hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.