Itthon hvg.hu 2016. november. 10. 16:28

Mégsem lesz "csókos bíráskodás", nem jönnek létre közigazgatási bíróságok

Lekerült a napirendről a közigazgatási bíráskodás szervezeti átalakítása – jelentette be Trócsányi László igazságügyi miniszter közlésére hivatkozva az Országos Bírósági Hivatal elnöke, Handó Tünde az InfoRádió Aréna című műsorában.

Ez azt jelenti, hogy nem hoznak létre a jelenlegi bírósági rendszeren kívül egy új elemet, az megmarad a jelenlegi kereteken belül. Handó Tünde szerint azonban a döntés ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ne kellene tovább erősíteni a közigazgatási bíráskodás szakmaiságát.

Önálló rendtartása ugyanakkor az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének reményei szerint lesz a közigazgatási pereknek, ezt a bírói kar is kezdeményezte. Ez, az új perrendek megtanulása, értelmezése lesz a legnagyobb kihívás 2017-2018-ban. Éppen elég lesz ezzel megküzdenie a bírói karnak, ezért megnyugvással fogadta azt a hírt, hogy nem lesz szervezeti átalakítás – magyarázta Handó Tünde.

A közigazgatási bíróságok tervezett létrehozásáról a 444.hu adott hírt augusztus végén. A lap akkor azt írta, e testületek a politikának fontos ügyekről, például a hatósági döntések elleni fellebbezésekről, a közérdekű adatokért indított perekről és a választási ügyekről döntene, s a végrehajtó hatalmi ágból érkező tisztviselőket is ültetnének beléjük.

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter még az aznapi kormányinfón úgy fogalmazott: "teljes hülyeség", hogy az új közigazgatási bíróságra helyeznék a politikailag kényes ügyeket. Azt mondta, a "csókos bíráskodásként" terjedt el a kormány javaslata, de erről nincs szó: egy harminc éve megoldatlan problémát akarnak rendezni, azt elérni, hogy az ügyfelek számára a közigazgatási ügyek gyorsabban oldódjanak meg, adózási és építési ügyeket említ, meg környezetvédelmi engedélyeket.

Néhány nappal később Trócsányi László a Népszabadságnak adott interjúban visszautasította, hogy politikai célokat szolgálna a közigazgatási felsőbíróság felállítása.

A 444.hu aztán megszerezte az Országos Bírósági Hivatalnak a tervezett új rendszerről szóló összefoglalóját, amelyből kiderült: a szervezet is tisztában van azzal, hogy mi a kormányzat célja az úgynevezett közigazgatási bíróságok létrehozásával. Illetve az, hogy nem értették, mi szükség van hozzányúlni az igazságszolgáltatásnak ehhez az eleméhez.

Ezt követően Handó Tünde sajtótájékoztatót tartott, amelyen azt mondta: a bírói kar támogatja a közigazgatási bíráskodás szakmai megerősítését, közigazgatási perrendtartás és önálló felsőbíróság létrehozását.

Hirdetés