2016. október. 25. 06:34 hvg.hu Utolsó frissítés: 2016. október. 25. 16:52 Itthon

Mégsem egy gíroszostól indulhatott a hepatitisjárvány Gödöllőn

Az elmúlt hónapokban több kisgyerek és fiatal felnőtt került kórházba, többségüknél egy közös pont volt: ahol ettek. Az ÁNTSZ később cáfolta, hogy a gíroszos lenne a fertőzés kiindulópontja. A fertőzés még nem csengett le, és a higiéniás rendszabályok be nem tartása (kézmosás) miatt tud rohamosan terjedni. A gödöllői polgármester egyelőre nem tud arról, hogy bármilyen különleges eljárást kéne bevezetni.

Lázzal, pokoli hasfájással és véres vizelettel került kórházba több gödöllői kisgyerek az elmúlt hónapokban hepatitis A-vírussal – írja a Blikk. A májat megtámadó vírus széklet vagy nyál útján terjed. A betegség több iskolában is felütötte a fejét, és az érintettek életében csak egy közös pont volt: többségük ugyanott evett, az iskolák közelében lévő gíroszosnál.

19 betegből 17-en kerültek kórházba – mondta a lapnak Vörös József gödöllői tiszti főorvos.

"Felmerült a lehetősége, hogy egy bizonyos egységből eredeztethetőek a betegségek, bár tény, hogy a betegek közül heten nem jártak a büfében."

Az egyik érintett iskola az ANTSZ-re hivatkozva a gyorsétkezdét nevezte meg. A hatóságok állítólag bezáratták a helyet.

Update: Az ÁNTSZ nevében a helyi tisztifőorvos, Vörös József azt mondta az MTI-nek, hogy semmi nem bizonyítja, hogy a gyorsétkezde okozta volna a megbetegedéseket, és azt a hatóság nem is záratta be. A betegek közül öten pedig nem is jártak a gíroszos közelében, így csak területi esethalmozódásról lehet szó. A Gödöllőről, Galgahévízről, Valkóról, Isaszegről és Domonyból kórházba került betegek között öt gödöllői általános iskolában tanuló gyerekek, illetve fiatal felnőttek is vannak.

Mivel a lappangási idő 50 nap is lehet, és az első eseteket október 18-án regisztrálták, még bőven nem lehet a fertőzés lecsengéséről beszélni.

Gémesi Györggyel is beszéltünk, ő egyelőre azt tudja, amit a sajtó ír, az ÁNTSZ kezében van ilyenkor a döntés joga. A gíroszosról úgy tudja, hogy bezárt, de nem elsősorban emiatt, igaz, erről nincsenek első kézből információi. Az ÁNTSZ dönt arról is, kell-e valami különleges óvintézkedést hozni, Gémesi úgy tudja, az érintett óvodában, ahol több eset is előfordult, beoltották a gyerekeket.

A betegség a fertőzött ember székletével kerül a környezetbe, és sokáig életképes, írja a Webbeteg. Az esetek 90 százlaékában tünetmentes a fertőzés, de ugyanúgy fertőző, mint a tünetekkel járó esetek. A tünetek: "fáradtság, levertség, rossz közérzet, étvágytalanság, hányinger, hányás, a szag- és ízérzékelés megváltozása, fogyás, mérsékelt láz, ízületi fájdalom, kiütések, sötétbarna vizelet- és világos színű székletürítés, jobb bordaív alatti fájdalom".

A fertőzés ellen létezik védőoltás.

Hirdetés