Az MSZP nem akart együtt ünnepelni a Fidesszel, a Fidesz szerint az ilyen viselkedésre nincs magyarázat, és MSZP-MSZMP-zéssel válaszolt.
Az MSZP-frakció nem ment be a parlamentbe az 1956-os ünnepi ülésre, ehelyett a Kossuth térről nemrég áthelyezett Forradalom lángjánál tartottak megemlékezést.
Tóth Bertalan, a párt frakcióvezetője itt azt mondta,
az MSZP-frakció nem hajlandó együtt ünnepelni egy olyan kormánnyal, párttal, amely nemzeti egységet hirdet, de a többséget kirekeszti,
korábban kordont bontott, vasárnap viszont kordont épített, és rendőri brutalitásról beszél tíz éve, de elnézte, hogy embereket verjenek meg egy nemzeti ünnepen. Folytatva a sort azt mondta, nem hajlandók együtt ünnepelni egy olyan párttal, aki az Európai Unióból csak a pénzt tartja értéknek, és a Szovjetunióhoz hasonlítja a nemzetállamok közösségét; a véleménynyilvánításról és a sajtószabadságról beszél, de közben különböző eszközökkel "bezáratja" a legnagyobb példányszámú ellenzéki napilapot, a Népszabadságot.
Tóth Bertalan azt követelte, helyezzék vissza a Parlament előtti Kossuth Lajos térre a Forradalom lángja emlékművet, szerinte ugyanis jelenleg méltatlan helyen áll a II. kerületi Nagy Imre téren. A megemlékezés szónoka, Korózs Lajos országgyűlési képviselő arról beszélt, akkor hűek 1956 örökségéhez, ha lerombolják Orbán "hazug, nemzeti együttműködési rendszerét", és egy valóban demokratikus új Magyarországot teremtenek. Mint mondta, szerinte Orbán Viktor azt mondja, 1956-ban, 1989-ben és 2016-ban Magyarország az európai szabadságot védte, közben azonban ő maga számolja fel az európai és demokratikus Magyarországot, az Orbán-rezsim súlyos eltévelyedése miatt pedig nagyon is aktuális öröksége '56-nak a demokrácia, a működő parlamentáris rendszer, a hatékony és versengő többpártrendszer, a sajtószabadság.
A Fidesz-frakció erre válaszként kiadott egy közleményt, amelyben azt írták, az MSZP jogi és politikai elődje az MSZMP, amely szovjet segítséggel vérbe fojtotta az "56-os forradalmat és egypárti diktatúrát épített ki, és "azzal, hogy a 60. évfordulón, a megemlékező parlamenti ülésen a szocialisták nem voltak hajlandók részt venni, mindenki számára világossá tették, hogy mind a mai napig az MSZMP jogutódjának tekintik magukat, az "56-os forradalom számukra semmit sem jelent, szívük szerint még mindig a kádári diktatúrát építenék könnyedebb formában".
"Távolmaradásával az MSZP kiírta magát a jóérzésű demokratikus közösségek sorából. Ilyen viselkedésre nincs, nem lehet magyarázat"
– közölte a Fidesz.
Az ünnepi ülésen egyébként Kövér László 1956 kapcsán többek között arról beszélt, hogy a saját önazonosságának védelme nélkül Európa és az Európai Unió tragikus vesztese lehet az Európán kívüli nagyhatalmi erők és az "államok fölötti, demokratikus felhatalmazás és ellenőrzés nélkül működő háttérhatalmak gátlástalan érdekérvényesítésének".
Az ülésen felészólalt Marek Kuchcinski, a lengyel szejm elnöke és Stanislaw Tillich, a német Bundesrat elnöke is.